MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Wnętrza

5 kwestii, które warto przemyśleć wybierając firany panelowe

Firany panelowe swoim wyglądem przypominają rolety. To często obciążone panele materiału, które doskonale wpisują się w każde nowoczesne wnętrze. Sprawdzają się w kuchni, salonie, pokoju dziecięcym, a nawet sypialni. Niektóre szyje się z jednego kawałku materiału, zaś inne tworzone są na podstawie kilku paneli powieszonych tuż obok siebie. Na co zwrócić uwagę przed kupnem firan panelowych?

Wymiary potrzebnej firanki

Firany panelowe mogą zasłaniać całe okno od góry do dołu. Nieźle wyglądają one także, zasłaniając jedynie jego połowę lub opadając kilka centymetrów poniżej. Wszystko zależy od pomysłu i samych firan. Firany panele często szyte są również w niesymetrycznych kształtach, przez co jedna część sięga aż do parapetu, a druga zaledwie do okiennej klamki. Różnice w aranżacjach okna za pomocą firanki widać dobrze na stronie https://alena-firany.pl/gotowe-firany-panele.html. Wszystkie modele prezentowane są na poglądowej fotografii.

Wybór odpowiedniego rozmiaru firany powinien zależeć także od pomieszczenia. Nowoczesne duże okno w salonie może z powodzeniem pozostać do połowy zakryte firanką, podczas gdy przy łóżku w sypialni przydadzą się zasłony. Każdy chce zachować prywatność w pewnych pokojach, więc warto w nich powiesić dłuższe firany, a przepuszczający światło materiał dodatkowo wzbogacić o pasujące do wystroju zasłony właśnie.

Sposób zawieszania firany

Tradycyjne żabki, na których od lat wiesza się nie tylko firany panele, ale także proste firanki i zasłony, coraz częściej odrzuca się na rzecz przelotek. Warto pamiętać, że wybór sposobu zawieszania nie jest jedynie kwestią wizualną – wiele zależy także od karnisza. Firany panelowe na przelotkach są nowoczesne i minimalistyczne, jednak nie będą pasować do karnisza na szynie, na którym można powiesić wyłącznie firanę i zasłony wieszane na żabkach.

firany panele

Materiał, z którego są wykonane firany panelowe

W materiale na firany panelowe ważna jest odpowiednia równowaga pomiędzy wpuszczaniem naturalnego światła słonecznego do pomieszczenia, ale i zachowaniem prywatności wewnątrz przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Po powieszeniu nad oknem firanki z delikatnego materiału w ciągu dnia do środka pokoju wpadać będzie ciepłe, naturalne światło, co z pewnością poprawi samopoczucie i sprawi, że pomieszczenie uchodzić będzie za przyjemne. Z drugiej strony wybierając gruby splot mniej przepuszczalnego materiału, firany panelowe zasłonią okno wieczorami, kiedy światło z wewnątrz przykuwałoby uwagę osób znajdujących się poza domem.

Kiedy wybiera się firanki do sypialni, nie powinno się decydować pomiędzy prywatnością a odpowiednim dojściem naturalnego światła. Zawsze rozwiązaniem mogą stać się zasłony. Odpowiednio dobrane pod kątem wystroju pomieszczenia potrafią nadać sypialni przytulny i intymny charakter.

Kolor firany

Najbardziej popularne, uniwersalne i zarazem delikatne są białe firanki. Dziś coraz większą popularność zyskują także takie, które wzbogacają wystrój pomieszczeń silniejszym kolorem. Większość z nich pozostaje w jasnych pastelowych odcieniach jak beż czy błękit. Zaleca się wybierać jasne kolory głównie wtedy, gdy firany panelowe mają przepuszczać dużą ilość światła. Ciemniejsze firanki będą go wpuszczać mniej, jednak jeśli będą sięgać jedynie do połowy okna lub powiesi się je w salonie z wieloma oknami, efekt ten wcale nie musi być taki silny. Wszystko zależy więc od konkretnych warunków: wystroju czy długości wybieranych firanek.

Dodatkowe ozdoby paneli

Firany panele często wzbogacane są dodatkowo o wstążki, kokardy i inne dekoracje. To one sprawiają, że nowoczesne okno w salonie przyciąga wzrok wszystkich gości. Kolorowa ozdoba na firance to także świetny sposób na uzyskanie spójności w wystroju wnętrza. Wybierając wzór dla siebie, warto kierować się aranżacją całego pomieszczenia. Okno powinno wpisać się w nie swoim charakterem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *