MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

bhp
Budownictwo

Akcesoria BHP i PPOŻ – czyli jakie elementy powinny znaleźć się w każdym miejscu pracy

Chcesz zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie warunki dla swoich pracowników? Na pewno pragniesz, aby każda osoba zatrudniona w Twojej firmie czuła się bezpiecznie.

Dlatego też ważne jest, abyś wyposażył miejsce pracy w odpowiedni sprzęt BHP i PPOŻ, który pomoże w razie niespodziewanego zdarzenia. 

W tym artykule dowiesz się jakie akcesoria musisz zakupić do swojej firmy i jakie produkty zaoferuje Ci każdy sklep BHP.

Gaśnica – niezbędny element w każdym miejscu 

Gaśnica to urządzenie, które pomoże Ci ugasić pożar. Jak wiesz, w każdym miejscu może do niego dojść. Może wywołać go np. uszkodzenie instalacji elektrycznej. 

Stosowane są one w wielu miejscach, ponieważ stanowią podstawową ochronę przed pożarem. 

Sklep z BHP może zaoferować Ci kilka rodzajów gaśnic. Wyróżniamy: 

  • gaśnice proszkowe – wyrzuca z siebie proszek za pomocą sprężonego niepalnego gazu. Jest to najpopularniejsza i najczęściej stosowany typ gaśnicy. 
  • gaśnice śniegowe – w gaśnicy znajduje się skroplony dwutlenek węgla i po jego użyciu tworzy warstwę suchego lodu na powierzchni. 
  • gaśnice pianowe – za pomocą sprężonego gazu gaśnica wyrzuca z siebie pianę.
  • gaśnice halonowe – za pomocą stężonego azotu wyrzucany jest z butli halon (środek gaśniczy) 

Pamiętaj, aby przy gaśnicy zamontować także instrukcję obsługi, aby każdy z pracowników wiedział jak użyć jej w przypadku nagłego wybuchu pożaru w miejscu pracy. 

Apteczka pierwszej pomocy 

Kolejnym ważnym elementem, który musi znaleźć się w każdym miejscu, w którym pracują ludzie, jest apteczka pierwszej pomocy. 

Powinny się w niej znaleźć niezbędne produkty, które pomogą w mniejszych wypadkach.

W każdej apteczce pierwszej pomocy powinny się znaleźć: rękawiczki lateksowe, gazy, opatrunki, plastry, bandaże, chusta trójkątna, termometr, nożyczki, sól fizjologiczna. 

Dzięki takiej apteczce możesz pomóc swojemu koledze lub koleżance z pracy, aż do przyjazdu karetki. 

Najlepszym miejscem na kupienie takiej apteczki jest sklep z BHP. Jednak niektórzy wolą sami ją wyposażyć we wszystkie potrzebne elementy, ponieważ nie w każdym miejscu pracy potrzebne są takie same produkty. 

Znaki BHP – oznakowanie 

Znaki BHP zapewniają bezpieczeństwo w miejscu pracy. Dlaczego? Dzięki nim pracownik wie, gdzie znajduje się wyjście ewakuacyjne lub gdzie jest miejsce zbiórki, jeśli trzeba byłoby opuścić budynek. 

Znaki BHP pokazują wszystkim pracownikom obowiązujące w danym miejscu reguły, zakazy i nakazy. Ostrzegają, a także informują. 

Tego typu znaki możemy podzielić na 4 rodzaje: 

  • znaki czerwone – informują o zakazie 
  • znaki żółte – ostrzegają 
  • znaki niebieskie – informują o nakazie 
  • znaki zielone – służą jako znaki informacyjne np. wyjście awaryjne, pierwsza pomoc

Koc gaśniczy – tłumienie ognia w momencie jego pojawienia się

Koc gaśniczy służy do gaszenia ognia w zarodku lub ognia powierzchniowego. Odcina on dostęp powietrza do płonących przedmiotów oraz materiałów. 

Wykonany jest z trudnopalnej tkaniny szklanej, która odporna jest na temperatury do 450 stopni Celsjusza

Dzięki swoim właściwością koc chroni osobę gaszącą przed wysoką temperaturą. Taki koc gaśniczy nie zajmuje dużo miejsca i jest prosty w użyciu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.