MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

kocioł elektryczny do fotowoltaiki
Dom

Czy kocioł elektryczny do fotowoltaiki ma sens?

Wydaje się, że kocioł elektryczny do fotowoltaiki może być niezłym rozwiązaniem. Dzięki niemu domostwo w pełni wykorzysta nadwyżki prądu. Będzie więc można powiedzieć, że w pełni wykorzystaliśmy energię, jaką wygenerowały dla domu panele PV.

Podstawowa zaleta duetu kocioł elektryczny + fotowoltaika

Kocioł elektryczny CO jest urządzeniem, które niestety konsumuje mnóstwo prądu. Przy domu wielkości 150 metrów kwadratowych bywa, że generuje rachunki za prąd w wysokości nawet 6 tys. zł w roku. Natomiast domowa instalacja fotowoltaiczna wytwarza ekologiczny prąd całkowicie bezkosztowo i to często z nadwyżkami. W słoneczne dni nawet 80% wyprodukowanej energii elektrycznej bywa niewykorzystana. Sposobem eliminacji takiego marnotrawstwa bywa właśnie kocioł elektryczny do fotowoltaiki. Pobierze on nadprogramową ilość prądu i wykorzysta do ogrzewania domu. Brzmi jak całkiem sprytne rozwiązanie na wprowadzenie oszczędności w domowy portfel, prawda? Tak jest w istocie.

Kocioł elektryczny i fotowoltaika są równie popularnym zestawem, jak pompa ciepła i fotowoltaika. Każdy duet daje podobną uniwersalność wykorzystania – efektywniej kosztowo ogrzać w ten sposób można nie tylko budynek, ale i wodę.

Jeżeli kocioł elektryczny do fotowoltaiki, to tylko z naprawdę dobrym sterowaniem

Niby każdy nowy kocioł elektryczny centralnego ogrzewania ma dziś jakiś sterownik. Programator programatorowi jednak nierówny. Czy Twój kocioł elektryczny do fotowoltaiki jest wyposażony w zdalne sterowanie przez Internet? Ma funkcję sterowania pogodowego? Opcję szybkiego nagrzewania wody? Te parametry mogą się przydać.

Warto tak programować piec, aby kocioł elektryczny i fotowoltaika były jak najbardziej zoptymalizowane. Dla przykładu, w godzinach, kiedy instalacja fotowoltaiczna ma najlepsze osiągi i produkuje najwięcej prądu, kocioł elektryczny CO powinien również działać i nagrzewać budynek.

Kocioł elektryczny i fotowoltaika – jak to zgrać, żeby było dobrze?

Jak już wspomnieliśmy, każdy kocioł elektryczny do fotowoltaiki pasuje pod kątem współpracy. Jeżeli jednak Twoim zamiarem jest tak dobrać kocioł elektryczny do fotowoltaiki, aby w pełni pokryła ona ilość zużywanych do ogrzewania domu kWh, to o wielkość instalacji najlepiej zapytać profesjonalistów. W temacie siedzi m.in. firma fotowoltaiczna Otovo ,która pomaga dobrać moc i ilość modułów. Każdorazowo dołącza też informacje o tym, kiedy dana inwestycja się zwróci, i jakie sposoby dofinansowania (np. ulga termomodernizacyjna) są aktualnie dostępne w rządowych programach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.