Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Drzewa

Drzewa na działkę – najlepsze gatunki

Data publikacji 23 stycznia, 2023

Drzewa na działkę to temat zaprzątają głowę niejednego ogrodnika. Nic w tym dziwnego. Pomijając już nawet kwestię doboru estetycznego – iglaste czy liściaste, kasztan czy klon musimy też wziąć pod uwagę czas wzrostu drzewa. Jaki jest pożytek z sadzenia drzew jeśli nie zobaczymy ich dorosłości do końca naszego życia? W dalszej części tekstu rozważamy wszystkie te czynniki, byś mógł wybrać najlepszy gatunek dla siebie.

Zobacz także: Kiedy wapnować działkę i jakie wapno wybrać?

Iglaste czy liściaste?

Jeden z pierwszych wyborów dokonywanych w poruszanym temacie to dobór pomiędzy drzewami iglastymi i liściastymi. Oba gatunki mają szereg wad i zalet. Zaczynając od iglastych, zazwyczaj rosną one znacznie szybciej, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na satysfakcję pielęgnowania drzewa od sadzonki. Dodatkowo spadające igły tworzą znacznie mniej bałaganu niż liście. Jednak i liściaste nie pozostają bez zalet. Wprawdzie ich wzrost, nawet w przypadku gatunków szybkorosnących, jest zauważalnie dłuższy to wielu ceni sobie ich estetykę. Niestety przychodzi to z ceną jaką jest konieczność regularnego grabienia liści zwłaszcza w sezonie jesiennym.

Zobacz także: Jak odlesić działkę?

Najlepsze liściaste drzewa na działkę

Nieważne którego ogrodnika zapytasz, zapewne poleci brzozę brodawkowatą jako znakomite drzewo na działkę. I nic dziwnego. Drzewka te charakteryzują się małymi oczekiwaniami wobec gleby i otoczenia, a ich pielęgnacja zazwyczaj kończy się na podlewaniu w trakcie długotrwałych susz. Ich efektowna biała kora zachwyci niejedną osobę. Nie jest to jedyny gatunek drzewa liściastego na działkę. Nieco bardziej wymagającym, ale również mniejszym drzewem jest dąb szypułkowy. Jest nie tylko większą rośliną, ale również znaną ze swojej długowieczności. Niestety będzie on wymagał znacznie bardziej skomplikowanej pielęgnacji, a do naszych obowiązków dojdzie również sprzątanie żołędzi.

Drzewa na działkę – gatunki iglaste

Przechodząc do drzew iglastych, nie sposób tu nie wspomnieć o sośnie pospolitej (zwyczajnej). Wielu ceni sobie jej małe wymagania względem gleby i pielęgnacji. Nie jest to jednak roślina bez wad, podobnie jak w przypadku każdego drzewa iglastego , spadające kolce powodują zakwaszanie gleby co może zaszkodzić innym pobliskim roślinom. Ostatnim drzewem iglastym wartym wspomnienia jest jodła, zwana również jodłą koreańską. Wprawdzie osiągnięcie pełnego wzrostu może temu drzewu zająć nawet do 10 lat jednak po tym okresie otrzymamy niezwykle zgrabne drzewko będące ozdobą naszej działki.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?