Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik komory klimatyczne

Gdzie wykorzystywane są komory temperaturowe?

Data publikacji 25 marca, 2024

Komory temperaturowe tu urządzenia, których celem jest dokładne zweryfikowanie wpływu temperatury na stabilność produktów, które w przyszłości mają być wypuszczone na rynek. Szerokie zastosowanie komór temperaturowych sprawia, że są one obecnie wykorzystywane w licznych branżach. Gdzie dokładnie stosowane są komory temperaturowe?

Branża kosmetyczna i farmaceutyczna

Nie od dzisiaj wiadomo, że kosmetyki, a szczególnie lekarstwa muszą przejść szereg restrykcyjnych testów, których celem jest ustalenie zdatności do użycia, stworzenie rekomendacji w zakresie przechowywania i zaleceń użycia. By dokładnie poznać nowy produkt, jeszcze przed jego wypuszczeniem na rynek bada się wpływ wysokich i niskich temperatur na jego jakość i przydatność.

W takich sytuacjach komora temperaturowa, charakteryzująca się możliwością symulowania skrajnie wysokich i niskich temperatur (od – 70 do nawet 200 stopni Celsjusza) sprawdza się w roli urządzenia do badań jakości kosmetyków i lekarstw.

Branża spożywcza i przetwórcza

Podobnie jak w przypadku lekarstw, również żywność produkowana musi zostać dokładnie przebadana pod kątem zaleceń przechowywania i wpływu zmian temperaturowych na zdatność do spożycia. Komory temperaturowe przewidują funkcję szybkiej modyfikacji panującej we wnętrzu temperatury. Nagłe zmniejszenie lub zwiększenie temperatury może dać wiele odpowiedzi na temat jakości wyprodukowanej żywności, a co za tym idzie, zapewnia także pełen zestaw danych, które muszą być zatwierdzone przez instytucje kontrolne, zanim produkt zostanie zaoferowany klientowi końcowemu.

Branża motoryzacyjna i elektroniczna

Badanie wpływu temperatury i jej zmian jest równie istotne w przypadku produktów elektronicznych i elementów konstrukcyjnych samochodu. Doskonałym przykładem mogą być baterie i akumulatory. Wpływ temperatury na ich żywotność to ważny etap badań i rozwoju, który nie tylko sprawdza potencjał nowych rozwiązań, ale pozwoli dokonać niezbędnych poprawek jeszcze przed wypuszczeniem produktu na rynek.

Komory temperaturowe zapewniają nie tylko efektywne i tanie warunki do badań, ale zapewniają redukcję błędów w produktach, które wcześniej niezbadane, wpłynęły na utratę zaufania klientów do naszych wyrobów. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?