Idealna herbata – czym jest samowar i gdzie go kupić?

0
131

Ludzie dzielą się na dwie grupy – miłośnicy kawy oraz wielbiciele herbaty! Oczywiście ten żartobliwy wstęp nie jest stuprocentową prawdą, ale z pewnością wiele z nas się z tym podziałem zgodzi. Choć zdecydowanie częściej słyszymy o różnych odmianach kawy, sposobach jej parzenia i podawania, to herbata także ma swoje rytuały. Co więcej, ona także może nas pobudzić dzięki swojej zawartości kofeiny! Różne jej odmiany wpływają na nasz organizm na wiele sposobów. Warto więc bliżej poznać jej sekrety. Dziś zajmiemy się jednym z zapomnianych urządzeń – czym jest samowar?

Czym jest samowar?

Samowar jest urządzeniem do przygotowywania herbaty. Najczęściej spotyka się go w Rosji oraz Iranie. Jego klasyczna konstrukcja opiera się na kilku elementach: zbiornik na wodę, rura na węgiel drzewny, ruszt, kranik, czajniczek na esencję. Jednak obecnie można dostać jego bardziej nowoczesne formy. Do jego podgrzewania nie służy już drewno, a elektryczne grzałki. Obecnie samowar można najczęściej spotkać w restauracjach, hotelach lub innych lokalach gastronomicznych. Choć to stare urządzenie jest obecnie dość zapomniane, to wciąż w wielu rosyjskich domach można wciąż je zobaczyć.

Jaki samowar kupić?

Nowoczesne formy samowara często są kupowane do hoteli i restauracji. Dzieje się tak z powodu jego praktycznego użytkowania przez dużą grupę ludzi. Parzenie herbaty w samowarze to ogromne ułatwienie. Różne modele mają pojemność od kilku do nawet kilkuset litrów. Najczęściej spotykamy się z samowarami z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Urządzenie to może mieć stylowy wygląd. Dostępne są zarówno modele nowoczesne, jak i te w bardziej starodawnym stylu. Możemy więc łatwo je dobrać do charakteru naszego lokalu. Ceny samowarów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od pojemności, materiału oraz mocy urządzenia.

Gdzie kupić samowar?

Herbata z samowara ma unikalny charakter. Dlatego wiele osób chce mieć taki sprzęt we własnym domu. Często jako zwykłą ozdobę stylowego wnętrza. Starodawne samowary możemy znaleźć na targach staroci, w lombardach oraz na internetowych aukcjach. Trzeba się jednak liczyć z ich wysoką ceną. Jeśli chodzi o zakup urządzenia do restauracji czy hotelu, warto postawić na nowoczesną wersję. Duży wybór znajdziemy w Internecie, na stronach sprawdzonych sklepów z wyposażeniem gastronomicznym.

Samowar – inny wymiar herbaty

Jeśli jesteś fanem herbaty, koniecznie musisz spróbować takiej z samowara. To zapomniane urządzenie przez setki lat świetnie się sprawdzało. Nawet wciąż się sprawdza w pewnych zakątkach świata! Parzenie herbaty może być prawdziwą sztuką. Jeśli więc jesteś ciekawy nowych wrażeń i doznań smakowych, spróbuj właśnie tego! Z pewnością każdy amator napoju z liści będzie zadowolony! Jeśli nie wierzysz, sprawdź sam! Lub wyposaż swój hotel albo restaurację, aby przyciągnąć rzeszę herbaciarzy! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here