MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

szczypce do izolacji
Majsterkowanie

Jak bezpiecznie usunąć izolację z kabla?

Naprawa uszkodzonego przewodu elektrycznego lub konieczność wykonania nowej instalacji wymaga usunięcia z końcówki kabla zewnętrznej osłony zabezpieczającej metalowy rdzeń. Najprostszym sposobem na jej bezpieczne zdjęcie jest zastosowanie specjalnego narzędzia. Szczypce do ściągania izolacji to sprzęt znajdujący się na wyposażeniu każdego elektryka i instalatora. W warunkach domowych alternatywą dla takiego narzędzia mogą być kombinerki, ewentualnie nóż.

Profesjonalne narzędzia do usuwania izolacji z kabli

Jeśli zależy Ci na sprawnym zdjęciu elastycznej osłonki z przewodu i jednocześnie nie chcesz ryzykować uszkodzenia chronionego przez nią metalowego rdzenia, wyposaż się w szczypce do ściągania izolacji. Na rynku akcesoriów elektrycznych znajdziesz wiele rodzajów tego typu narzędzi. Najprostsze ich wersje kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych. Profesjonalne, automatyczne modele szczypiec do zdejmowania izolacji z kabli i przewodów elektrycznych są znacznie droższe. Trzeba jednak pamiętać, że jest to sprzęt dedykowany elektrykom i monterom, którzy na co dzień muszą usuwać izolację z dziesiątek, jeśli nie setek przewodów i kabli – posługiwanie się zautomatyzowanym narzędziem znacząco przyspiesza pracę, poprawia również komfort jej wykonywania. Gdy izolację z kabli ściągamy okazjonalnie, wówczas zakup profesjonalnego, wartego kilkaset złotych narzędzia nie ma większego sensu.

Zdejmowanie izolacji nożem lub kombinerkami

Alternatywą dla specjalistycznych szczypiec do usuwania izolacji z kabli, zwłaszcza w zastosowaniach okazjonalnych, są tradycyjne kombinerki, a w ostateczności zwykły, ostry nóż. Niestety praca z nożem wiąże się z ryzykiem skaleczenia, w związku z czym należy zachować szczególną ostrożność podczas jej wykonywania. Poza tym zdejmując izolację nożem, pojawia się poważne ryzyko przecięcia metalowego rdzenia kabla – usunięcie izolacji przy pomocy noża jest trudne, zwłaszcza w przypadku cieniutkich przewodów o delikatnym rdzeniu. Dlatego lepszym wyborem niż nóż są kombinerki. Oczywiście nie są one tym samym, co szczypce do ściągania izolacji, ale w ostateczności mogą je zastąpić. Sprawdzą się głównie przy grubszych kablach, gdzie ryzyko przypadkowego uszkodzenia metalowego rdzenia jest niewielkie.

Najlepszym sposobem na bezpieczne zdjęcie elastycznej osłonki z przewodu elektrycznego, koncentrycznego lub dowolnie innego z metalowym rdzeniem jest zastosowanie specjalistycznych szczypiec ściągających izolację. Jeśli nie dysponujesz takim narzędziem, możesz sięgnąć po kombinerki, ewentualnie po nóż. Taka praca jest jednak mniej bezpieczna i trzeba uważać, by nie uszkodzić kabla oraz się nie skaleczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.