Strona główna
Majsterkowanie
Tutaj jesteś
Majsterkowanie

Jak impregnować kostkę brukową?

Data publikacji 10 września, 2019

Kostka brukowa stanowi bardzo trwały materiał budowlany, który jest stosowany od dziesięcioleci. Trzeba przyznać, że jej zastosowanie jest niemal powszechnie. Nie oznacza to jednak, że ogrody bądź podjazdy, na których występuje kostka brukowa, wyglądają pospolicie. Istnieją różne rodzaje tego materiału w bogatej gammie kolorystycznej – sprawia to, że możliwe jest stworzenie indywidualnej kompozycji, która będzie odznaczała się szykiem i elegancją. Wielu może zadać sobie pytanie, jak impregnować kostkę brukową w właściwy sposób. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do tego materiału, które zapewniają długoletni połysk i chronią nawierzchnię przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Jak impregnować kostkę brukową?

Dobry impregnat stanowi swoistą barierę ochronną przed ciężkimi zabrudzeniami, takimi jak plamy po oleju silnikowym czy smarze do łożysk. Zaimpregnowana w sposób prawidłowy nawierzchnia może służyć przez długie lata – bez zbędnych obaw, że pewne rodzaje nieczystości wnikną w strukturę. Najlepsze efekty można osiągnąć dzięki stosowaniu odczynników chemicznych do powierzchni porowatych. Do takiego rodzaju nawierzchni należą właśnie kompozycje wykonane z kostki brukowej. Inaczej niż w przypadku wielu innych materiałów, możliwe jest stosowanie tego samego preparatu do kostki o różnej kolorystyce. Uniwersalność tego rozwiązania jest szeroko doceniana, dlatego zdecydowanie warto postawić na impregnaty. W przypadku, gdy nawierzchnia zostanie zabrudzona, wystarczy zwykła zwilżona ścierka, aby plamy ustąpiły. Impregnat stanowi również doskonałą ochronę przed opadami deszczu, gradu oraz działaniem promieni UV. Szczególnie ten ostatni czynnik istotnie wpływa na kolor kostki, dlatego nawet z tego względu warto użyć dobrego impregnatu. Co ważne, działanie preparatu trwa kilka miesięcy, dlatego nie jest konieczne prowadzenie częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Działanie impregnatu można wzmocnić poprzez zastosowanie odczynników zawierających wosk, które dodatkowo nabłyszczają powierzchnię bruku.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?