MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Majsterkowanie Porady

Jak pomalować salon?

Salon w większości mieszkań jest największym i najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem. Jego kolorystyka, wystrój i ogólny styl służą nie tylko zaspokojeniu estetycznych potrzeb mieszkańców, ale są też regularnie prezentowane gościom. Z tej też przyczyny dobrze jest zastanowić się nad aranżacją salonu i do malowania ścian, podłogi i drzwi wybrać takie kolory farb, które podkreślą rolę pomieszczenia, uwypuklą jego zalety i zamaskują wady.

Jak pomalować salon?

W tak dużym pokoju jak salon sprawdzić się mogą nawet ciemne barwy, zwłaszcza jeśli trzeba optycznie zmniejszyć wymiary pomieszczenia, by uczynić je bardziej przytulnym. Oznacza to, że dobór kolorów może być podyktowany w całości względami estetycznymi. Z uwagi na fakt, że w salonie często przyjmuje się gości, urządza przyjęcia i spotkania, trzeba jednak mieć na uwadze wpływ niektórych barw na samopoczucie użytkowników pomieszczenia. Dobrym pomysłem są kolory neutralne, zwłaszcza gdy umiejętnie ożywi się je dodatkami (barwę dodatków można często zmieniać, byle w sposób konsekwentny) – na przykład biel. Sprawdzą się też żywe, energetyczne odcienie sprzyjające kumulowaniu pozytywnej energii – żółty (słoneczny), pomarańczowy, zielony (niezbyt ciemny, ciepły).

Nowatorskie pomysły, ciekawe trendy…

W wielu nowoczesnych salonach królują chłodne barwy, które wywołują wrażenie pewnej sterylności, czystości, lekkości. Pojawiają się odcienie metaliczne, srebrne i złote, oczywiście w towarzystwie nieodłącznej bieli – ale również czerni. Połączenie takiej kolorystyki z barwą pozostałego wyposażenia salonu, czyli np. mebli nie będzie trudne, wszystkie wspomniane kolory dobrze zgrywają się z wieloma odcieniami drewna, można je też zestawiać z wyposażeniem szklanym, metalowym czy z tworzywa. Dość często spotykanym ostatnio trendem są odważne zestawienia kolorów na ścianach lub też na ścianach i suficie czy podłodze – jedna z płaszczyzn jest pomalowana na kolor wyraźnie kontrastujący z innymi. Służy to ożywieniu przestrzeni, podkreśleniu czegoś istotnego, odwróceniu uwagi od pewnych wad wnętrza. Decydując się na taki sposób pomalowania salonu, dobrze jest w szczególności zadbać o kondycję wszelkich płaszczyzn – wzrok każdego skupi się na kontrastowym połączeniu i łatwiej zostaną wychwycone ewentualne niedociągnięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *