Jak rozszyfrować symbole konserwacji tkanin na metkach?

0
180

Decydując się na zakup ubrania z pewnością chcesz, by posłużyło Ci przez długi czas. W jaki sposób można o to zadbać? To proste. Wystarczy jedynie prać je i prasować zgodnie z zaleceniami. Jak? Odpowiedź na ten temat znajduje się na metce. Symbole zamieszczone na niej przez producenta zdradzą Ci, w jaki sposób traktować ubranie, by długo wyglądało jak nowe.

Symbole dotyczące prania i prasowania

To dwa najważniejsze rodzaje symboli, które koniecznie powinieneś sprawdzić. W przypadku prania jest to znak przypominający miskę z wodą. Może znajdować się na nim temperatura zapisana cyfrowo – liczba oznacza temperaturę wody, w jakiej powinno być prane ubranie. Może jednak zdarzyć się, że zamiast wartości liczbowej na symbolu widnieją kropki. Jedna oznacza temperaturę do 30 stopni, dwie – do 40, trzy – do 60, zaś cztery – do 90 stopni. 

Na metce możemy znaleźć również symbol miski i ręki – oznacza on pranie ręczne. Jeśli znak ten jest przekreślony – rzeczy nie powinniśmy prać w ogóle.

Podobnie wygląda kwestia prasowania ubrań. Symbolizuje je oczywiście znak żelazka. Przekreślony oznacza, że danego elementu garderoby nie powinno się prasować. Jeśli na żelazku znajduje się jedna kropka temperatura prasowania powinna być nie wyższa niż 100 stopni. Jeśli dwie -150 , jeśli trzy – 200 stopni. Przekreślony symbol żelazka oznacza, że danej rzeczy nie należy prasować, a ewentualne zagięcia prostować parownicą.

Czyszczenie, wybielanie, suszenie

metka
Label 100% cotton on pink towel

Kolejne symbole dotyczące sposobu postępowania z ubraniem dotyczą czyszczenia, wybielania oraz suszenia garderoby. I tak, pusty w środku kwadrat oznacza, że rzecz nie powinna być suszona w suszarce. Jeśli kwadrat jest przekreślony – nie powinniśmy w ogóle suszyć danej rzeczy. Jeśli kwadrat ma u góry łuk oznacza to, że ubranie powinno być suszone rozwieszone, jeśli zaś znajduje się w nim pozioma kreska to sugestia o suszeniu poziomym.

Gdy na metce znajduje się kwadrat z dwiema kreskami w lewym górnym rogu, ubranie powinno być suszone w cieniu zaś kwadrat z kołem w środku informuje, że możemy skorzystać z suszarki bębnowej.

Symbol pustego kółka oznacza, że dane ubranie może być czyszczone chemicznie. Jeśli w kółku tym znajduje się litera P możemy czyścić rzecz na sucho benzyną lub chloretyną. Przekreślone kółko to zakaz czyszczenia chemicznego. Więcej informacji na temat tkanin oraz profesjonalnych wyrobów tapicerskich znajduje się na kameleon.pro/tkaniny-obiciowe

Symbole dotyczące wybielania mają kształt trójkąta. Jeśli jest on pusty w środku oznacza, że możemy dane ubranie wybierać, przekreślony – wręcz odwrotnie. Symbol CL w trójkącie oznacza brak szkodliwości chloru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here