MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Wystrój

Jak wybrać poduszki dekoracyjne do salonu?

Poduszki dekoracyjne to jeden z ciekawszych elementów wystroju wnętrz. Dzięki nim pomieszczenie staje się przytulne. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie produkt idealnie pasujący do aranżacji i własnego gustu. Jak zatem wybrać idealną poduszkę dekoracyjną do pokoju?

  1. Rozmiar poduszek dekoracyjnych
  2. Kształt poduszek dekoracyjnych
  3. Materiał

Rozmiar poduszek dekoracyjnych

Poduszki dekoracyjne mają różne rozmiary. Aby dobrać najlepsze wymiary, warto kierować się rozmiarem sofy. Jeśli mamy w salonie sofę 3-osobową, to najbardziej będą pasować poduszki dekoracyjne w wymiarach 45×45 cm. W przypadku dużych pomieszczeń z bardzo dużą sofą idealne będą duże rozmiary, czyli 70×70 cm. Małe poduszki na bardzo dużej sofie mogą nie wyglądać zbyt atrakcyjnie. Dlatego zanim  kupimy konkretne modele zastanówmy się, co najbardziej będzie pasowało do naszego salonu bądź sypialni. 

Kształt poduszek dekoracyjnych

Na sklepowych półkach znajdziemy bardzo różne kształty poduszek. Jaśki ozdobne mogą być kwadratowe, prostokątne, trójkątne, okrągłe lub o jeszcze innych, bardziej wymyślnych kształtach. To, jaką poduszkę wybierzemy, zależy od kilku czynników. Jeśli poduszka dekoracyjna ma również być funkcjonalna, to lepiej wybrać te kwadratowe. Pozwolą one na wygodne podparcie pleców. Prostokątne poduszki sprawdzą się, jeśli chcemy podeprzeć dolną część kręgosłupa bądź odcinek szyjny. Jeśli zatem chcemy połączyć ładny wygląd z funkcjonalnością, lepiej postawić na mniej wymyślne kształty. 

Materiał

Istotną kwestią jest materiał, z jakiego są wykonane poszewki ozdobne. I tutaj wybór jest ogromny. Osoby preferujące naturalne materiały, powinny wybrać bawełnę. Tkanina ta jest miękka, miła w dotyku i odporna na uszkodzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość wykonanie poszewki. Jeśli bowiem bawełna jest źle wykończona, to może się pruć i szybko rozchodzić na szwach. Kolejny materiał, często używany do uszycia poszewek, to poliester. Jest to sztuczna tkanina, odporna na zgniecenia, łatwa do wyczyszczenia i wytrzymały. Z drugiej strony elektryzuje się i jest bardzo szkodliwa dla środowiska naturalnego. Wielbiciele naturalnych tkanin często wybierają len. Niestety ten materiał jest bardzo drogi, ale pięknie prezentuje się na kanapie. Do eleganckich wnętrz w stylu glamour będzie pasował aksamit. Warto pamiętać także o tym, że wybór poduszki dekoracyjnej powinien zależeć od stylu naszych pomieszczeń. Poduszki w etniczne wzory będą pasowały do cygańskich klimatów boho. Do romantycznych salonów można kupić haftowane, lniane poszewki.  

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.