MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

cichy dom
Budownictwo

Jak wybudować cichy dom położony w pobliżu dużej arterii miejskiej?

Działka budowlana położona w okolicy dobrze skomunikowanej z miastem, z jednej strony jest atrakcyjną lokalizacją do budowy domu, z którego łatwo będzie można dojechać do ważnych punktów infrastrukturalnych, ale z drugiej strony jej miejscem w którym sąsiedztwo ruchliwych ulic może rodzić obawę przed narażeniem na intensywny hałas nawet przez całą dobę. Jednak oddziaływanie hałasu można zminimalizować, m.in. dzięki zadbaniu o dobrą izolacyjność akustyczną domu. Jak ją zapewnić?

Cichy dom w hałaśliwej okolicy

Nie jest tak, że osoby budujące się niedaleko głównych arterii miejskich muszą pogodzić się z odgłosami ruchu drogowego. Mogą wznieść cichy dom, tzn. taki, który w znacznym stopniu umożliwi wyciszenie zewnętrznych hałasów dzięki użyciu materiałów charakteryzujących się wysoką izolacyjnością akustyczną.

Zapewnienie w domu właściwej izolacji akustycznej pozwala na wygłuszenie i stłumienie wszelkich potencjalnie nieprzyjemnych dźwięków dochodzących z zewnątrz ale również tych rozchodzących się wewnątrz obiektu. Założenie wzniesienia domu o podwyższonej izolacyjności akustycznej nie wpływa ujemnie ani na estetykę elewacji budynku, ani na swobodę w kształtowaniu wnętrz.

Jednym z najłatwiejszych sposobów zapewnienia odpowiedniej izolacyjności akustycznej ścian jest użycie materiałów murowych o wysokiej gęstości, które gwarantują większe wyciszenie pomieszczeń mieszkalnych.

Produkty o wysokiej izolacyjności akustycznej

Dobrym pomysłem dla osób, które chcą zbudować cichy dom jest wykorzystanie do wzniesienia przegród zewnętrznych i wewnętrznych wyrobów wapienno-piaskowych, czyli silikatów. Pozwalają one wznieść ściany o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej (np. z Systemu Budowy H+H), są dostępne w różnych klasach gęstości objętościowej dochodzącej nawet do 2,2 (co oznacza 2200 kg/m3) . Można z ich użyciem murować ściany o dużej masie powierzchniowej, a jednocześnie takie, które będą wytrzymałe i stosunkowo cienkie dając tym samym możliwość poszerzenia powierzchni użytkowej. Przegrody o dużej masie trudno wprawić w drgania, dlatego też wysoka masa silikatów wpływa na ich wysokie parametry izolacyjności akustycznej, tym samym stanowiąc istotną zaletę materiału.

Inne sposoby zapewnienia izolacyjności akustycznej?

O polepszenie parametrów izolacyjności akustycznej można zadbać również w późniejszym okresie, aby wyciszyć pomieszczenia w domu, można np. wykorzystać maty wygłuszające na ściany, podłogi lub drzwi. Takie rozwiązania wykonane są z materiałów różnego typu np. z pianki, gumy lub korka naturalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.