Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom klamki do drzwi

Klamki do drzwi – jak wybrać najlepsze?

Data publikacji 29 kwietnia, 2024

Czasami małe rzeczy mają bardzo duże znaczenie. Doskonałym tego przykładem są klamki. Trzeba przyznać, że poza funkcją praktyczną stanowią świetną dekorację i sprawiają, że wnętrze zyskuje dodatkowy charakter. Dziś doradzimy Wam, jak wybrać najlepsze modele.

Jak dobrać klamkę do drzwi?

Prawda jest taka, że rzeczywiście dla aranżacji wnętrz znaczenie mają nawet małe szczegóły. Tak jest choćby w przypadku klamek. Dzięki nim pomieszczenie jest bardziej dekoracyjne oraz stylowe. Jednocześnie nieodpowiednio dobrana klamka może zburzyć efekt wizualny. Dlatego też należy pamiętać, by klamkę dobierać do stylu drzwi. Dobrze jeżeli komponuje się ona z całym skrzydłem. Jak możecie się domyślić w przypadku masywnych, klasycznych drzwi, najlepiej sprawdzają się klamki dekoracyjne, np. z frezowaniem. Z kolei do delikatnych drzwi można wybrać te minimalistyczne. Duże znaczenie ma ponadto ciężar skrzydła drzwiowego. W tym przypadku należy pamiętać, że do drzwi masywnych trzeba dobrać większe klamki. Natomiast do tych lekkich i prostych najlepiej wybrać subtelne, geometryczne. Klamka powinna pasować nie tylko do samych drzwi, ale też okuć czy zawiasów. Jeżeli drzwi mają schowane zawiasy, to oczywiście kierujemy się tylko i wyłącznie kolorem drzwi. Nie oznacza to jednak, że trzeba postawić tylko i wyłącznie na monochromatyzm. Wręcz przeciwnie świetnie prezentują się klamki, które kontrastują z drzwiami. Klamka rzeczywiście stanowi kropkę nad „i” wystroju wnętrza, stąd też dobrze jeżeli jest do niego dopasowana. 

Aktualne trendy w kolorze klamek oraz ich kształcie 

Już dawno minęły czasy, że na rynku nie było wyboru klamek i trzeba było decydować się na to, co jest dostępne. Na szczęście obecnie można wybrać naprawdę ciekawe modele. Przyjrzyjmy się różnym modnym kolorom. Na pewno nie trzeba wybierać tych srebrnych czy czarnych. Doskonale sprawdzają się klamki w kolorze złota, które wpisują się w stylistykę glamour. Do tego odmieniają nudne wnętrze i nadają mu charakteru. Jeżeli bardziej cenicie minimalizm, to możecie zdecydować się na klamki w kolorze białym, które są bardzo subtelne. Oczywiście nadal modny jest kolor czarny czy też antracytowy, który wpisuje się w stylistykę high-tech, ale też pasuje do stylu industrialnego. Jeżeli chcecie dodać całej aranżacji jeszcze więcej charakteru, a wręcz ją odmienić, to koniecznie wybierzcie klamki w nietypowym kolorze, np. niebieskim czy zielonym. Musimy tez wspomnieć o kształtach. I tutaj także dostępne są naprawdę różne modele. Można zdecydować się na klamkę z kwadratowym szyldem, która jest bardzo subtelna, ale jednocześnie wpisuje się w aktualne trendy. Do małych pomieszczeń najlepiej zdecydować się na klamki, które mają szyld okrągły. Oczywiście dostępne są także jeszcze bardziej finezyjne modele, np. z wygiętą rękojeścią czy też takie, których rękojeść jest bardzo prosta, za to masywna. Subtelne zaokrąglenia rękojeści czy też minimalistyczne kształty klamek będą pasować do stylu skandynawskiego. Można wręcz powiedzieć, że wpisują się one w aranżację hygge. Szukając odpowiednich klamek warto sprawdzić ofertę klamki drzwiowe Warszawa, gdzie dostępne są zarówno nowoczesne, jak i bardziej tradycyjne modele.   

Niewątpliwie klamki stanowią dopełnienie aranżacji. Mogą pełnić więc funkcję dekoracyjną. Jednocześnie nie można zapominać, by były wygodne w codziennym użytkowaniu dla wszystkich. Jeżeli macie dzieci w wieku szkolnym, to na pewno nie powinniście decydować się na zbyt ciężkie rękojeści, gdyż dzieci mogą mieć problem z otwieraniem drzwi. Podobnie to rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku osób starszych.             

Materiał zewnętrzny

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?