MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Dom Porady

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości online jest procesem polegającym na szacowaniu wartości rynkowej albo odtworzeniowej nieruchomości. Warto wiedzieć, że wszystko odbywa się drogą internetową.

Rzeczoznawca majątkowy

Należy zdawać sobie sprawę, że według ustawy o gospodarowaniu  nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku istnieje opcja ustalania nawet katastralnej wartości nieruchomości.

Ponadto trzeba mieć świadomość, że w cały proces związany z szacowaniem wartości nieruchomości jest angażowany rzeczoznawca majątkowy, który musi posiadać niezbędne państwowe uprawnienia zawodowe.

Konieczne warto zaznaczyć, że ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa systematycznie prowadzi rejestr rzeczoznawców majątkowych. Możliwe jest zatem odpowiednie zweryfikowanie osoby, której zostaje zlecony dany projekt związany z wyceną.

Osoby, które są zainteresowane uzyskaniem właściwych uprawnień muszą nie tylko ukończyć właściwe studia związane z szacowaniem nieruchomości, ale również odbyć praktykę zawodową i zdać egzamin państwowy.

Trzeba także zdawać sobie sprawę, że w całym procesie związanym z szacowaniem nieruchomości rzeczoznawca musi być niezależną stroną.

Wartość rynkowa nieruchomości

Wartość rynkowa danej nieruchomości jest najbardziej prawdopodobną jej ceną, którą można uzyskać na danym rynku nieruchomości. Została ona bowiem ustalona przy uwzględnieniu cen transakcyjnych zakładając, iż obie strony umowy były niezależne, nie działały także w przymusowej sytuacji, a także miały zamiar zawrzeć umowę.

Trzeba także wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków wartość rynkowa nieruchomości jest oszacowywana z porównawczym albo dochodowym podejściem. Z kolei odtworzeniowa wartość danej nieruchomości będzie równa kosztom jej odtworzenia przy jednoczesnym uwzględnieniu zużycia.

Warto również mieć świadomość, że istnieje indywidualna wartość, która prezentuje wartość danej nieruchomości dla danego inwestora. Oczywiście wszystko przy złożeniu odpowiednich kryteriów czy wartości godziwej oznaczających kwotę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *