Pielęgnacja wanien i brodzików akrylowych

0
123

Warto znać kilka sprawdzonych zasad użytkowania wanien i brodzików z akrylu, aby cieszyć się lśniącą łazienką. Poniżej kilka skutecznych sposobów pielęgnacji urządzeń – poznaj praktyczne triki, a także dowiedz się, czego unikać, by nie zdeformować wanny.

Delikatna pielęgnacja urządzeń z akrylu

Warto na bieżąco dbać o wygląd i higienę brodzika czy wanny. Urządzenia z akrylu są bardzo delikatne, co oznacza, że nie są odporne na zarysowania czy uderzenia, dlatego też wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto poznać zasady ich użytkowania i pielęgnacji, a także wiedzieć, jakie należy stosować akcesoria oraz środki czystości.

Pielęgnacja po każdej kąpieli

Warto je codziennie lub co drugi dzień przetrzeć mokrą szmatką z mydłem lub płynem do mycia naczyń, a także ściereczką z mikrofibry. Sprawdzą się też odpowiednie chusteczki nawilżające. Najlepiej czyścić je po każdym użytkowaniu, a po pielęgnacji wytrzeć do sucha – wtedy czyszczenie jest bardzo łatwe, bo powierzchnia wanny czy brodzika jest powierzchnią nieporowatą. W sklepach dostępne są też różne środki czyszczące dedykowane do wanien i brodzików akrylowych.

Wanny akrylowe – pielęgnacja

Przede wszystkim do czyszczenia wanien czy brodzików akrylowych nie powinno się używać proszków do szorowania, silnych mleczek ani środków ściernych jak ostra gąbka. Można nimi łatwo zarysować powierzchnię, po jakimś czasie może ona też ulec zmatowieniu. Najlepszym wyborem będzie miękka gąbka, a także produkty do pielęgnacji o odpowiednim składzie – bez alkoholu, amoniaku czy acetonu. Również groźne jest wylewanie do wanny odczynników chemicznych, które są używane podczas urządzania wnętrza albo remontu.

Można też wypróbować domowe sposoby – jak roztwór z łyżki octu lub soku z całej cytryny i szklanki ciepłej wody. Jeśli porządki robimy rzadziej, np. raz w tygodniu, trzeba zainwestować w specjalistyczne środki do akrylu, które usuną nieestetyczne zacieki, żółty osad i kamień.

Wanny i brodziki prysznicowe z akrylu – renowacja

Warto jednak wiedzieć, że drobne uszkodzenia – jak np. zadrapania, zarysowania czy zmatowienia, które pojawiły się w wyniku niewłaściwej pielęgnacji, można usunąć. Wanna akrylowa czy brodzik mogą lśnić na nowo – trzeba sięgnąć po zestaw do renowacji, wodny papier ścierny i pastę polerską. Efektem powinna być gładka powierzchnia.

Na co uważać?

Skoro akryl jest podatny na zarysowania, należy też uważać podczas kąpieli na przykład większego psa – zwierzę może zarysować powierzchnię wanny lub brodzik prysznicowy. Poza tym akryl nie jest odporny na wysokie temperatury – w ten sposób można łatwo zdeformować powierzchnię wanny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here