MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Rodzaje wózków widłowych
Budownictwo

Rodzaje wózków widłowych i ich przeznaczenie

Jakie są rodzaje wózków widłowych i które branże korzystają z ich funkcjonalności? Głównie logistyka i magazyny stosują te pojazdy, by usprawnić swoją pracę oraz przewieźć na paletach bezpiecznie i szybko ciężką lub wielkogabarytową zawartość. Pojazdy te sprawdzają się też wszędzie tam, gdzie trzeba unieść ładunki na określoną wysokość lub zdjąć ją np. z wysokich półek magazynu czy hali produkcyjnej.

Czym jest wózek widłowy i czy każdy może nim kierować?

Wózek widłowy to potoczna nazwa dla wózka jezdniowego podnośnikowego. Jest to rodzaj mechanicznego pojazdu z napędem silnikowym. Wózek widłowy stosuje się do transportu – najczęściej na paletach – dużej i ciężkiej zawartości. W zależności od tego, jaką ładowność ma dany pojazd, wózkiem da się jednorazowo przewieźć od kilku nawet do kilkudziesięciu ton załadunku. Warto też wiedzieć, że nie każdy może kierować wózkiem widłowym. By robić to zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, należy mieć odpowiednie uprawnienia. Otrzymuje się je po ukończeniu kursu i zdaniu państwowego egzaminu, składającego się z praktycznej i teoretycznej części.

Wózek widłowy wsparciem dla wielu branż

W jakich branżach wózek widłowy jest nieodzownym sprzętem usprawniającym wiele procesów? Jego zastosowanie doceniają przede wszystkim pracownicy branży magazynowej oraz logistycznej. Wózek widłowy jest używany do rozładowywania towarów w magazynach, portach, zakładach przemysłowych i fabrykach. Z reguły wózek widłowy stosowany jest do transportu rzeczy umieszczonych na paletach, innymi słowy jest to transport paletowy. Tego rodzaju pojazd stosowany jest też z powodzeniem w supermarketach, by rozwozić pomiędzy alejkami asortyment, który należy później umieścić na półkach. Ułatwia to pracę zatrudnionym tam kasjerom i sprzedawcom. 

Wózek widłowy stosowany jest także w rolnictwie i sadownictwie. Coraz częściej rolnicy dysponują nowoczesnym sprzętem, pozyskanym np. z dofinansowań unijnych lub innych programów z grantami. Wiele czynności, które kiedyś wykonywane były siłą ludzkich rąk, dziś przejęły maszyny. Wózek widłowy przydaje się szczególnie w okresach zbiorów – wypadają one w różnych miesiącach i zależą od tego, co hoduje rolnik. 

Kolejną branżą, która chętnie korzysta z możliwości transportu paletowego na wózku widłowym, jest szeroko pojęte budownictwo. Materiały, jak cegły czy płytki ceramiczne, są bardzo ciężkie, a przez to trudne w transporcie. Dlatego większość sklepów z materiałami budowlanymi stosuje transport paletowy – można szybko i bezpiecznie przewieźć materiały do miejsca ich załadunku, również na placach budowy. 

Wózki widłowe i ich rodzaje

Wózki widłowe dzielą się według kilku różnych klasyfikacji. Pierwsza z nich to podział na urządzenia o różnym rodzaju ich budowy:

 • wózek unoszący, nazywany też podnośnikowym, czołowy,
 • wózek unoszący, innymi słowy podnośnikowy, boczny,
 • wózek jezdniowy podnośnikowy wysokiego składowania,
 • wózek jezdniowy podnośnikowy specjalizowany.

Niektórzy do kategorii wózków widłowych zaliczają także różnego rodzaju podesty, a także podnośniki przegubowo-teleskopowe i ładowarki teleskopowe.

Wózki widłowe mają różne rodzaje napędu, a są to:

 • modele ręczne, 
 • modele spalinowe,
 • modele elektryczne.

Inny podział wózków widłowych, to ze względu na ich stan:

 • nowe wózki widłowe
 • używane wózki widłowe

Nie każdy przedsiębiorca czy osoba prywatna dysponuje budżetem na nowy wózek widłowy, dlatego wiele podmiotów sprzedaje też używane modele w atrakcyjniejszych cenach.

Ostatnia klasyfikacja tego rodzaju pojazdów to:

 • wózki widłowe na sprzedaż – doskonały pomysł dla firm logistycznych, magazynów i hipermarketów wielkopowierzchniowych,
 • wózki widłowe na wynajem – idealna opcja dla firm, które potrzebują wózka do jednorazowego przewozu dużej i ciężkiej zawartości lub korzystają z tego pojazdu sporadycznie. 

Wózek widłowy Toyota – markowa jakość na lata

Wózek widłowy Toyota – np. ten model https://cwwblum.com/vehicle/toyota-02-8fgf15/ – odznacza się wyjątkową jakością i trwałością na lata. Warto, szukając takiego pojazdu do swojego przedsiębiorstwa czy magazynu, zainwestować w sprawdzoną marką – a właśnie taką jest Toyota. Pojazdy osobowe i inne, większe modele od tego japońskiego koncernu są doceniane przez ludzi na całym świecie. Każdy wózek widłowy Toyota odznacza się wyjątkowymi parametrami technicznymi i niezawodnością w atrakcyjnej cenie. Kupić można nowy lub używany model, istnieją też podmioty, świadczące usługę wynajmu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.