MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Dom Porady

Wynajem mieszkań – jak się zabezpieczyć?

Jesteś posiadaczem mieszkania, którego nie używasz i zastanawiasz się co z nim zrobić? Rozważasz czy nie zająć się wynajmowaniem mieszkań? Jesteś wynajmującym już od jakiegoś czasu, ale boisz się, że najemcy zniszczą Twoją nieruchomość? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na któreś z powyższych pytań, ten artykuł może okazać się dla Ciebie przydatny!

Jak wygląda wynajem mieszkań?

Wynajem mieszkań wydaje się być przyjemnym biznesem – nie wymaga od wynajmującego zbyt wiele. Jeżeli posiadasz już mieszkanie, wyremontowane i przygotowane pod wynajem to oczekujesz na same profity, prawda? Niestety w wielu przypadkach nie jest to takie bajkowe, jak oczekujemy. Nie chodzi nawet o trudność w znalezieniu chętnego najemcy, lecz o uciążliwego, sprawiającego kłopoty najemcę, którego nie możemy się pozbyć.

Wynajem mieszkania jak się zabezpieczyć? Oczywiście, najważniejsza jest umowa. Zabezpiecza ona obie strony i nie można jej traktować jako czystej formalności. W internecie znajdziemy wiele podstawowych wzorów umów. Pamiętajmy jednak, by dokładnie je przeczytać i wnieść spersonalizowane pod nas poprawki, nim przedstawimy do podpisu daną umowę naszym najemcom. Jeżeli w dziedzinie prawa czujemy się mało pewni warto skonsultować wszelkie zapisy z prawnikiem. Oczywiście, obciąży nas to dodatkowymi kosztami. Są one jednak znikome w porównaniu z opłatami, przed którymi dobrze skonstruowana umowa nas uchroni.

Wynajem mieszkań – jak się zabezpieczyć?

Najważniejsze zapisy w umowie, jakie powinny nas zainteresować, to: okres wypowiedzenia oraz warunki, które muszą zaistnieć, by obie strony mogły wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym.     

Jeżeli nie chcemy obciążać się zbyt dużą odpowiedzialnością lub mieszkamy zbyt daleko od danej nieruchomości, by móc kontrolować nasz interes możemy skorzystać z oferty agencji nieruchomości. W takim wypadku to właśnie biuro będzie przygotowywało i przedstawiało naszym potencjalnym klientom umowy za nas. Taka opcja jest jednak kosztowna i zdarza się, że zniechęca przyszłych najemców, którzy również będą musieli zapłacić agencji. Dodatkowo biuro nie ponosi odpowiedzialności za najemcę, którego nam znalazło. Należy więc dobrze się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.