MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

ogrodzenie na skarpie
Dom

Jak prawidłowo wykonać ogrodzenie na skarpie?

Ogrodzenie na skarpie prezentuje się naprawdę świetnie, ale jest to duże wyzwanie nawet dla doświadczonych ogrodników. Pochyły teren znacząco utrudnia wykonanie ogrodzenia, ponieważ rozkład obciążeń jest nietypowy.

Jak przygotować ogrodzenie na skarpie?

Należy jednak pamiętać, że istnieją metody, które pozwalają zbudować ogrodzenie na skarpie. Na początku trzeba wszystko właściwie zaplanować, żeby być odpowiednio przygotowanym. Ważne jest również, że nierówności terenu mogą się od siebie różnić. W sprzedaży dostępne są profesjonalne urządzenia, które pozwalają nieco zniwelować pofałdowania terenu. Konstrukcja powinna być stabilna i wytrzymała, żeby mogła posłużyć przez wiele lat. Istotną rolę odgrywa także rodzaj gruntu, ponieważ od tego zależy, czy będzie się łatwo odkształcać. Trzeba jednak zachować ostrożność, jeżeli ogrodzenie na skarpie będzie budowane na terenach zalewowych. Czasami warto skorzystać z konsultacji geotechnicznej, której udzielają specjaliści. Teren można obecnie łatwo zagęścić przy użyciu urządzeń specjalistycznych. Dawniej to siatka była najpopularniejszym sposobem na ogrodzenie na skarpie. Było to rozwiązanie uniwersalne, które pasowało praktycznie wszędzie, a dodatkowo montaż zajmował stosunkowo mało czasu i był prosty. Warto jednak mieć na uwadze, że siatka nie prezentuje się najlepiej pod względem estetycznym, a do tego jest mało wytrzymała. Z pewnością jest skuteczna, ale brak odpowiednich walorów estetycznych sprawia, że nie wszyscy chętnie wybierają siatkę jako ogrodzenie na skarpie.

Dowiedz się też, co położyć na stare płytki na podłodze

Eleganckie ogrodzenie na skarpie

Obecnie każdy może zbudować stabilne oraz eleganckie ogrodzenie na swoim terenie. Ogrodzenie z siatki jest najlepszym wyborem dla osób, których budżet jest mocno ograniczony. Postawienie takiej konstrukcji zajmuje naprawdę bardzo mało czasu. Pleciona siatka elastyczna cieszy się największym zainteresowaniem, ponieważ jest wyjątkowo wytrzymała. Wystarczy ją odpowiednio naciągnąć, żeby sama dostosowała się do poziomu terenu. Metoda schodkowa sprawdzi się dobrze, jeżeli skosy są większe niż 24%. Zdecydowanie bardziej wymagające jest ogrodzenie panelowe na skarpie. Można je jednak idealnie dopasować do własnych preferencji, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Ogrodzenie panelowe jest nie tylko stabilne, ale również bardzo eleganckie. Trzeba jednak pamiętać, że proces budowy wymaga zdecydowanie większych nakładów pracy. Konstrukcja nie tylko prezentuje się dobrze, ale jest też odporna na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. Pierwszym krokiem jest wykonanie dokładnych pomiarów, dzięki którym będzie można precyzyjnie wytyczyć przebieg ogrodzenia.

Przygotowanie działki pod ogrodzenie na skarpie

Działkę trzeba dokładnie oczyścić z korzeni oraz kamieni. Liczbę potrzebnych słupków trzeba wyliczyć dokładnie na samym początku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że słupki powinny być umieszczone w równych odstępach od siebie. Na terenach o bardzo dużym nachyleniu można wykorzystać metodę schodkową. Trzeba jednak właściwie uformować podmurówkę, tak żeby mogła stworzyć schodki. Warto dodać, że można użyć podmurówki wylewanej samodzielnie lub prefabrykowanej. Ogrodzenie najlepiej podzielić na równe odcinki, które będziemy budować systematycznie. W ten sposób można otrzymać konstrukcję kaskadową na skarpie. Krótsze przęsła sprawdzą się dobrze w przypadku znacznego nachylenia terenu. Zbudowanie ogrodzenia na skarpie jest niezwykle skomplikowane oraz czasochłonne, dlatego mniej doświadczone osoby mogą mieć z tym problem. Potrzebny jest jednak właściwy sprzęt oraz pomoc specjalistów. Oczywiście ogrodzenie można zbudować samemu.

Poznaj też sposoby na zabudowę boków tarasu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.