MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

dom w stylu prowansalskim
Wystrój

Jak urządzić dom w stylu prowansalskim?

Wśród różnych stylów we wnętrzach można wyszczególnić styl prowansalski. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z informacjami, jak urządzić dom w stylu prowansalskim.

Kolorystyka

Dom w stylu prowansalskim powinien być zaaranżowany z wykorzystaniem odpowiedniej kolorystyki, która idealnie będzie się prezentowała w towarzystwie wszystkich elementów wyposażenia. Styl prowansalski jest dość subtelny i delikatny, dlatego idealnie sprawdzą się w nim wszystkie jasne kolory o stonowanych barwach. Najczęściej w aranżacji pomieszczeń w stylu prowansalskim wykorzystywany jest kolor biały, ponieważ charakteryzuje się najwyższym poziomem uniwersalności. Bez większych problemów można go komponować z innymi dodatkami, a także elementami wyposażenia wnętrza. Oprócz tego z powodzeniem można również zastosować pastelowe, a także beżowe barwy.

Przeczytaj, jak prawidłowo wykonać ogrodzenie na skarpie

Meble i dodatki

Kolejnym istotnym aspektem aranżowania przestrzeni w stylu prowansalskim jest odpowiedni wybór mebli oraz dodatków. Najczęściej wybierane są meble oraz dodatki z naturalnych materiałów. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić drewno, które charakteryzuje się dość wysokim poziomem odporności na zabrudzenia, a także uszkodzenia. Dom w stylu prowansalskim utrzymany jest w jasnych kolorach, dlatego najczęściej stosuje się w nim drewniane meble, które są bielone i odpowiednio wystylizowane. Dzięki temu całość wygląda spójnie oraz bardzo korzystnie się prezentuje, jeśli wykorzysta się również dobrze dobrane dodatki. Wśród nich można na przykład wymienić smukłe lampy stołowe, a także elementy wiklinowe.

Wykończenie domu w stylu prowansalskim

Dom w stylu prowansalskim powinien być również w odpowiedni sposób wykończony, jeśli chodzi o rodzaj oraz jakość zastosowanych materiałów. Najlepszym wyborem w przypadku wnętrza w stylu prowansalskim będą drewniane podłogi. Oprócz tego można również zastosować charakterystyczne drewniane belki na suficie, które będą dodawały całej kompozycji niepowtarzalnego uroku. Drzwi również warto wybrać drewniane, jednak mogą być pobielane. Wszystkie elementy wykorzystywane do wykończenia wnętrza mogą zawierać w swoim składzie elementy dekoracyjne, które będą charakterystyczne dla stylu prowansalskiego. Mogą to być na przykład dekoracyjne ornamenty.

Tkaniny i faktury

W stylu prowansalskim wykorzystywane są również dość zróżnicowane tkaniny oraz faktury, dlatego warto dobrze je dopasować do specyfiki swojego wnętrza. Najlepiej sprawdzą się produkty z naturalnych materiałów, a także koronkowych tkanin. Dlatego doskonałym wyborem będą ażurowe bieżniki lub lniane obrusy, które sprawią, że dom w stylu prowansalskim nabierze niezwykłego charakteru. Oprócz tego możliwe jest również zastosowanie postarzanych tkanin, które mają odcień herbaciany. Polecane są wszystkie barwy w jasnych oraz stonowanych kolorach, które sprawią, że przestrzeń zostanie w optyczny sposób powiększona. Na pewno będzie to idealne rozwiązanie.

Łączenie stylów w domu w stylu prowansalskim

W domu urządzonym w stylu prowansalskim z powodzeniem można również wykorzystać inne style wnętrzarskie. Wśród nich wymienia się styl pałacowy oraz francuski, a także tak zwany chabby chic. Główną ideą ich wykorzystania będzie zastosowanie postarzanych elementów dekoracyjnych, które fantastycznie sprawdzą się w każdym wnętrzu, dlatego warto zastanowić się nad tak korzystnym rozwiązaniem. Oprócz tego dom w stylu prowansalskim może zawierać w swoim składzie również elementy pikowane, sztukaterię ścienną, a także lustra w dekoracyjnych ramach, które optycznie powiększą wnętrze. Dzięki temu będzie się ono wydawało bardziej przestronne.

Zobacz sposoby na zabudowę boków tarasu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.