MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Dom

Jak wybrać zewnętrzne oświetlenie do ogrodu?

Odpowiednie oświetlenie podkreśla urodę ogrodu oraz jego potencjał po zmroku. Ma również istotne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze zewnętrznego oświetlenia do ogrodu?

Lampy w ogrodzie montuje się w celach estetycznych i praktycznych. Z jednej strony ich zadaniem jest uwypuklenie największych zalet ogrodu oraz znajdujących się w nim obiektów, np. altan czy oczek wodnych. Z drugiej zaś strony nie sposób pominąć kwestii związanych z funkcjonalnością ogrodu – oświetlenie wytycza ścieżki w ogrodzie i ułatwia poruszanie się po nim w godzinach nocnych.

Miejsce montażu a rodzaj lamp ogrodowych

Dobór lamp do ogrodu w ogromnej mierze zależy od miejsca, w którym zostaną one zamontowane. W pierwszej kolejności właściciele posesji oświetlają wejście do domu oraz podjazd. W roli oświetlenia wejścia bardzo często występują kinkiety, które są również wykorzystywane do oświetlenia budynków gospodarczych oraz garażu. Z kolei na tarasie czy patio doskonale sprawdzają się lampy wiszące i stojące. W wielu miejscach, np. wzdłuż ścieżek czy wokół oczka wodnego, montuje się bardzo popularne lampy solarne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem dostępnym w sklepie Centrum Światła są ogrodowe lampy Philips wyposażone w czujnik ruchu.

Jakie źródło światła jest najlepsze do ogrodu?

Obecnie w ogrodach coraz częściej stosuje się:

  • kompaktowe świetlówki emitujące przyjemne, ciepłe światło,
  • żarówki halogenowe idealnie zdające egzamin w oświetleniu akcentującym,
  • lampy LED, których główną zaletą jest doskonała trwałość i wydajność – średni czas ich świecenia to 30-50 tys. godzin, co pozwala na oszczędność energii nawet do 80 proc.

Sposób zasilania oświetlenia w ogrodzie

Oświetlenie ogrodowe może być zasilane tą samą instalacją elektryczną, która służy do oświetlenia budynku mieszkalnego. Zdaniem wielu ekspertów lepszym pomysłem jest jednak podłączenie go do oddzielnego obwodu chronionego dwoma różnymi wyłącznikami – jeden musi być dobrany do mocy natężenia, a zadaniem drugiego jest ochrona użytkowników przed porażeniem prądem.

https://centrumswiatla.pl/pl/producer/Philips-lampy/13

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *