MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Dom

Najlepsze kable do instalacji

Jedną z najważniejszych cech łączących różne rodzaje kabli instalacyjnych jest to, że są one montowane na stałe. W praktyce oznacza to, że muszą się one charakteryzować konkretnymi parametrami. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając kable elektryczne pełniące role kabli instalacyjnych?

Najważniejsze parametry kabli instalacyjnych

Istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest kształt kabla. Najlepiej sprawdzają się produkty okrągłe oraz płaskie. Takie kształty są najbardziej ergonomiczne i najłatwiej jest je dopasować do poszczególnych fragmentów instalacji. Kolejną ważną kwestią jest wybór materiału odpowiedzialnego za przewodnictwo. W tym rankingu zdecydowanie przoduje miedź, która charakteryzuje się dobrą wytrzymałością oraz doskonałym przewodnictwem prądu. Oprócz tego, miedź jest również stosunkowo elastycznym materiałem, dzięki czemu instalacje wykonane z miedzianych kabli są odporne na deformacje i odkształcenia.

Kiedy już wiemy, z czego powinien być zbudowany przewód, czas dowiedzieć się, jaki materiał wybrać na część izolacyjną kabla. Jeżeli chodzi o materiały, które warto wybrać jako materiał izolacyjny do kabli instalacyjnych, to do godnych uwagi należą izolacje wykonane z gumy EPR (etylenowo-propylenowej), izolacje polwinitowe PVC oraz izolacje polwinitowe T12. Wśród producentów, na których produkty warto zwrócić uwagę, można wymienić ELEKTRO-PLAST, ELGOTECH, Elpar, Legrand i Orno.

Kable elektryczne i ich przeznaczenie

Wybierając kable elektryczne, przeznaczone do instalacji, warto zastanowić się, w jakich warunkach planujemy ich używać. Jednymi z najbardziej uniwersalnych kabli są przewody wielożyłowe (np. w postaci przewodów miedzianych wielożyłowych). Można je wykorzystać zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych. Należy jednak stosować je tylko w takich sytuacjach, w których nie będą narażone na duże obciążenia mechaniczne, których mogą po prostu nie wytrzymać.

Wybierając kable instalacyjne, należy również wiedzieć, co oznaczają poszczególne oznaczenia, które można znaleźć na produktach. Jednym z nich jest YDY, który oznacza, że jest to kabel mający powłokę oraz izolację polwinitową, a także okrągłe i jednodrutowe żyły. Produkty oznaczone literkami YDY mają stosunkowo duże średnice, dzięki czemu mogą być stosowane w różnych rodzajach instalacji, w których płynie prąd o napięciu dochodzącym do nawet 750 W. Z kolei kable oznaczone literami LgY są wielodrutowe, a ich żyły charakteryzują się zwiększoną giętkością. Ponadto, kable tego typu są izolowane za pomocą materiału polwinitowego, dzięki czemu są odporne na działanie płomieni, co sprawia, że często znajdują one zastosowanie w elektrotechnice. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *