MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

systemy oddymiania
Majsterkowanie

W jaki sposób działają systemy oddymiania?

Główny Urząd Statystyczny w Polsce wskazał, że co roku jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniują w naszym kraju nawet powyżej pół miliona raza. Liczby te stopniowo spadają, ale nadal przyprawiają o zawrót głowy. Szacuje się, że co roku ponad 500 obywateli ginie na skutek pożarów w 27 tysiącach mieszkań. Wynik ten mógłby być jeszcze większy, gdyby nie nowoczesne systemy alarmowe i stosowane mechanizmy oddymiania. To te drugie stały się elementem poniższego materiału.

 

Najważniejsze informacje o systemie oddymiania

Szacunki i liczby z nich wynikające informują nas, że w przypadku pożaru największym zagrożeniem dla człowieka nie jest sam ogień, a dym i gaz, powstający na skutek zapłonu. Przeszło 90% osób przebywających w płonącym lokalu ginie na skutek toksycznych substancji, w tym gazów spalinowych. Te bywają wyjątkowo niebezpieczne zwłaszcza w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie proces ich rozprzestrzeniana jest niezwykle szybki. Zatem odcięte ciągi ewakuacyjne polegać muszą na innym rozwiązaniu – wspomnianym już systemie oddymiania.

Najprościej definiując – system oddymiania jest elementem instalacji w danym budynku, którego zadaniem jest wyprowadzenie spalin i dymu. Oznacza to, że cel nadrzędny sprowadza się do ułatwienia ewakuacji ludzi, a tym samym – do zadbania o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców lub pracowników.

Cały system uruchamiany jest przez czujki PPOŻ, odpowiednio zaprogramowanie przyciski lub zewnętrzne urządzenia, sterowane centralą. Następnie napędy otwierają otwory w fasadach lub dachu budynku, przez które wydobywają się trujące gazy, dym i gorące powietrze. Niektóre systemy wzbogacone są o dodatkowe elementy – np. skrzydła drzwiowe, które dodatkowe doprowadzają świeże powietrze, przyspieszając proces wymiany trujących substancji, na niezbędny nam tlen.

W dużym podsumowaniu więc: system otworów, skrzydeł i wywietrzników odprowadza szkodliwe toksyny do górnej części elewacji, a następnie wyprowadza je na zewnątrz, zapobiegając ich gromadzeniu. Odprowadzenie to otwiera drogi ratunkowe i ewakuacyjne, dzięki czemu mieszkańcy mogą bezpiecznie wydostać się na zewnątrz domu. Oznacza to, że sprawdzone i profesjonalne systemy oddymiania zapewniają nam najwyższą wartość: zdrowie i bezpieczeństwo.

Zalety systemów oddymiania

  • systemy chronią mienie i konstrukcje budynków,
  • działają automatycznie, w sytuacjach zagrażających życiu i bez potrzeby ingerencji człowieka,
  • zapewniają nowoczesne rozwiązanie, oparte na napędach elektrycznych, montowanych w m.in. oknach i drzwiach (więcej jeśli chodzi o okna oddymiające),
  • sam system nie jest inwazyjny i nie wpływa na elewację lub konstrukcję budynku,
  • system działa szybko,
  • zamontowany monitoring pozwala kontrolować stan systemu,
  • system zapewnia także wygodną wentylację (działającą nie tylko w przypadku pożarów),
  • system oddymiania pozwala na stosowanie zintegrowanego systemu z innymi elementami i systemami w pomieszczeniu/budynku,
  • systemy od sprawdzonych dostawców posiadają kompleksowe wsparcie – począwszy od ich zamontowania, po ich użytkowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.