MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

żarówki
Porady

Czym się wyróżniają żarówki CFL?

Żeby rośliny mogły się dobrze rozwijać, to zawsze niezbędne jest im odpowiednia dawka światła. To dla zdecydowanej większości z nich warunek nie tylko rozwoju, ale nawet niekiedy również przetrwania. Kiedy mamy za mało promieni słonecznych, to wówczas dana roślinka nie jest w stanie zaprezentować swojego prawdziwego potencjału, z czego doskonale zdają sobie sprawę hodowcy, którzy specjalizują się w uprawie indoor. Wielu plantatorów wykorzystuje jednakże żarówki CFL. Co trzeba wiedzieć na ich temat? Czy warto się na nie zdecydować?

Żarówki CFL – co warto o nich wiedzieć?

Systemy świetlne, jakie są niezbędne do uprawy, zazwyczaj dostarczają nam żarówki CFL, które mają moc 125 W bądź 250 W. Są to mianowicie dwie najpopularniejsze moce wyjściowe na rynku. Jeżeli chodzi o żarówki, które mają moc 125 W, to są one wykorzystywane przeważnie do rozmnażania, a w mniejszych konfiguracjach do wegetatywnych faz rozwoju roślin. Warto jednakże wiedzieć, że mogą być one również wykorzystywane do kwitnienia, ale również tutaj trzeba zauważyć, że tutaj na pewno będą mniejsze plony, niż w wypadku roślin kwitnących pod HID. 

Obie żarówki CFL, które mają moc 125 W oraz 250 W, mają niską temperaturę pracy, a co za tym idzie będą doskonałym rozwiązaniem w wypadku mniejszych upraw, gdzie problem stanowi nadmierne ciepło. Dlatego też świetlówki kompaktowe, to doskonałe oświetlenie do propagacji, gdyż możemy używać lamp CLF, nawet bardzo blisko roślin i przy tym nie musimy martwić się tym, że im zaszkodzisz. 

Czy żarówki CFL są wydajnym i budżetowym wyborem?

Jeżeli poszukujemy żarówek CFL, to możemy na rynku znaleźć zarówno ten budżetowy, jak również wysokowydajny system świetlówek, który jest przeznaczony do uprawy roślin. Różnica między tymi systemami sprowadza się mianowicie do reflektora. Jeżeli chodzi o system budżetowy, to tutaj dostaniemy takie, które oferują nam dość dużą ilość rozpraszania światła, ale z racji na swoją otwartą konstrukcję, to jego część jest marnowana, gdyż nie skupia się całkiem na roślinach. Jeżeli tymczasem zdecydujemy się na żarówki CFL, które mają bardo dużą moc, to wówczas dostaniemy takie rozwiązanie, które bardziej wykorzystuje wydajny reflektor. Przez wielu specjalistów, takie właśnie systemy są zdecydowanie najlepszymi odbłyśnikami, jakie możemy zastosować, ponieważ zostały one zaprojektowane z myślą o danym typie oświetlenia. Ponadto, zamknięta konstrukcja reflektora tego typu, kieruje więcej światła w dół rośliny, a co za tym idzie jest ono lepiej wykorzystywane. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.