MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Dom Porady

Jakie okna wybrać do domu?

Nowa technologia okien znacznie się rozwinęła, a nowy zestaw okien może sprawić, że Twój dom będzie znacznie bardziej energooszczędny. Oto kluczowe funkcje i style, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowych okien.

Jakie okna wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie okna do domu wybrać. Okna są narażone na wiele nadużyć i muszą wytrzymać silny wiatr, ulewne deszcze oraz marznący śnieg i lód. Pierwszym krokiem do zakupu nowych okien jest określenie potrzeb, projektu, budżetu i funkcji okna. Kupowanie okien to duże zobowiązanie, co oznacza, że zamawianie niewłaściwego typu jest kosztownym błędem. Nowe okna są dostępne w drewnie, aluminium, winylu i włóknie szklanym. Ramy drewniane są częstym wyborem do przebudowy i można je kupić, aby pasowały do ​​istniejących okien, jeśli nie planujesz ich wszystkich wymienić. Drewniane skrzydła okienne można wymienić, aby zaktualizować przeciągane okno, ale wymagają one nieco więcej konserwacji. Mimo to oferują klasyczny wygląd, więc dla starszego domu, aby zachować oryginalny styl, drewniane okna są często jedyną opcją.

Perfekcyjne okna

Okna platerowane mają aluminiową lub winylową powłokę. Są one najczęściej używane w nowej konstrukcji i są przymocowane za pomocą gwoździ pasujących pod materiałem bocznicy. Jakość platerowanego materiału może wahać się od walcowanego aluminium. Okna winylowe są dostępne w różnych kolorach i nie wymagają tyle konserwacji, co okna drewniane – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Okna kompozytowe z włókna szklanego są mocniejsze niż winyl, ale są nieco droższe. Do wyboru jest wiele opcji szyb okiennych, ale konkretna aplikacja i lokalizacja mogą znacznie ułatwić wybór.

Jednoszybowe szkło jest przestarzałe w większości sytuacji i nadaje się tylko w bardzo łagodnym klimacie lub w budynkach gospodarczych. Okna z podwójnymi szybami mają uszczelnioną przestrzeń powietrzną między warstwami szkła, aby zmniejszyć straty ciepła. Są one dostępne w kilku odmianach o ulepszonej zdolności izolacyjnej.

Okna do domu

Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, możesz rozważyć wybór okna z trzema szybami, które są uszczelnione mieszaniną gazów, w tym argonu lub kryptonu. Podobnie jak w przypadku podwójnej szyby, gaz ten stanowi warstwę izolacyjną. Okno z trzema szybami może zaoszczędzić 2-3% na rachunku za ogrzewanie w porównaniu z podwójnymi szybami, ale będzie kosztować 10-15% więcej – coś, co należy wziąć pod uwagę. Okna z podwójnymi i potrójnymi szybami zapewniają również dobry poziom izolacji akustycznej i są koniecznością w obszarach miejskich lub domach wychodzących na ruchliwe ulice. Lepiej izolowane okna są również mniej podatne na problemy z kondensacją, ponieważ szyba wewnętrzna będzie bliższa temperaturze pokojowej, co pozwala uniknąć zamglonych okien, które występują, gdy ciepłe powietrze styka się z zimną powierzchnią okna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *