MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Porady

Mieszkanie w Krakowie dla studenta – kupić czy wynająć?

Kraków to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Każdego roku w stolicy Małopolski pojawiają się dziesiątki nowych studentów i większość z nich musi sobie znaleźć lokum na najbliższe kilka lat. Spora ich część wiąże swoją przyszłość z Krakowem, pojawia się więc pytanie, czy zamiast płacić za wynajem, lepszym rozwiązaniem nie byłaby inwestycja we własne mieszkanie?

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania?

Miesięczny koszt wynajęcia kawalerki w Krakowie to około 1100-1500 złotych, w zależności od metrażu, wyposażenia lokalu i lokalizacji. Są też oczywiście droższe kawalerki, w prestiżowych apartamentowcach, niemniej większość studentów szuka lokali jak najtańszych, z dogodnym dojazdem na uczelnię.

Mieszkania dwu- i trzypokojowe są o kilkaset złotych droższe, ale wynajmuje się je zazwyczaj w kilka osób, dzięki czemu miesięczny koszt najmu to mniej więcej tysiąc złotych za osobę plus opłaty za media.

Jaki koszt zakupu mieszkania?

Zakup mieszkania w Krakowie oznacza zwykle ratę wyższą niż czynsz płacony właścicielowi wynajmowanego lokalu, tyle że są to pieniądze wydawane na własną nieruchomość. Poza tym, na miesięczną ratę można zarobić dzięki własnym najemcom – korzystnym rozwiązaniem jest zakup mieszkania większego, z dwoma bądź trzema pokojami, które wynajmowane są innym studentom.

Miesięczna rata za trzypokojowe mieszkanie to około 2 tysiące złotych, a nawet mniej, jeśli wkład własny był wysoki, co przy dwóch dodatkowych lokatorach płacących za pokój 600-800 zł oznacza, że z własnej kieszeni płaci się za zaciągnięty kredyt mniej niż pół tysiąca złotych.

Oczywiście, najpierw trzeba taki kredyt uzyskać, co niestety nie zawsze jest możliwe. Student pierwszego roku rzadko kiedy ma na tyle dobrą zdolność kredytową, by samodzielnie kupić duże mieszkanie, więc niezbędna jest pomoc rodziców. Najpewniejszą inwestycją są lokale nowe. Ich cena? Zlokalizowane na przykład w dzielnicy Bronowice mieszkania kosztują od 6800 zł/m2, więc na wkład własny potrzebne jest minimum 40 tysięcy zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.