MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

jak zrobić drapak dla kota
Porady

Z czego i jak zrobić drapak dla kota?

Kiedy mamy w domu jednego bądź kilka kotów, doskonale wiemy co to znaczy podrapane futryny i meble, ciągłe drapanie sofy oraz dywanu. Nie jesteśmy w stanie powstrzymać naszego pupila przed drapaniem, jednak możemy sprawić, że będzie chętniej drapał swoje ulubione drapaki i wreszcie odstąpi od niszczenia mebli czy drzwi. Jak zrobić drapak dla kota? Spróbujemy w poniższym artykule podpowiedzieć i doradzić.

Jak zrobić drapak dla kota? Dlaczego kot drapie?

Każdy kot drapie, jest to naturalne zachowanie zwierzęcia z pazurami, które w ten sposób ostrzy czy w szczególny sposób znaczy swój teren. Nic na to nie poradzimy i na pewno nie uda nam się oduczyć drapania przez kota, dlatego powinniśmy zaakceptować ten fakt i wyposażyć go w odpowiedni drapak. Zastanówmy się dlaczego właściwie kot drapie.

Czy takie zachowanie przynosi mu jakieś korzyści? Tak i jest ich naprawdę wiele. Po pierwsze koty za pomocą drapania czyszczą swoje pazury z martwego naskórka. Po za tym, jak już wspomnieliśmy wcześniej, każdy kot dba o swoje terytorium, a rozprowadzając swój zapach w miejscach gdzie najczęściej drapie, przekazuje innym zwierzętom sygnał, że to on tutaj mieszka. I ostatnia korzyść, koty zwyczajnie uwielbiają się przeciągać, a każde rozciąganie mięśni także powoduje pokazywanie pazurków i wbijanie je w przedmiot, który akurat mają pod łapą.

Z tego możemy wywnioskować, że każdy kot drapie i drapał będzie, niezależnie od tego jak bardzo będziemy chcieli go tego oduczyć. Lepiej zastanowić się jak zrobić drapak dla kota, aby mógł drapać specjalnie do tego przygotowane przedmioty, niżeli po raz kolejny narażać na zniszczenie nowych mebli.

Jak zaplanować oświetlenie w sypialni?

Kilka sposobów, jak zrobić drapak dla kota

Jednym z najprostszych sposobów na drapak dla kota, jest przyniesienie do domu niewielkich rozmiarów drewnianego pnia. Ustawiając go w miejscu łatwo dostępnym dla kota, najlepiej tuż przy jego legowisku, szybko przekonamy się, że kot będzie drapał pień, a nasze meble zostawi w spokoju.

Jeżeli chcemy skonstruować nieco większy i o wiele ciekawszy drapak dla kota, możemy wykonać go samodzielnie z materiałów, jakie na pewno znajdziemy w domu bądź w garażu. Dzięki niemu pupil zyska nie tylko miejsce do drapania, ale również ciekawą alternatywę do wspinania się, co będzie dawało mu wiele satysfakcji.

Jak zrobić drapak dla kota? Zobaczcie sami. Wystarczy znaleźć niewielką deskę, poszukać starych tub po folii bądź innych elementów wykonanych z twardej tektury, znaleźć niepotrzebny sznurek, stary kocyk i zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, takie jak wkrętarka, wyrzynarka czy pistolet do kleju na gorąco.

Jak zrobić drapak dla kota krok po kroku?

Kiedy już przygotujemy wszystkie niezbędne materiały, możemy zaczynać pracę. Najlepiej zacząć od największych elementów, czyli od deski. Z niej trzeba wyciąć dwa bądź więcej podestów o nieregularnych kształtach, które będą służyły nam jako podstawa i piętra naszego drapaka dla kota. Do wspomnianych wcześniej podstaw trzeba za pomocą wkrętów przymocować tuby po folii, a następnie całość konstrukcji wyczyścić papierem ściernym. Podstawy z drewna można obić kocem, tekturowe tuby okręcić sznurkiem i tutaj będzie nam potrzebny klej na gorąco.

Konstrukcja będzie gotowa, gdy dokładnie zabezpieczymy ją materiałem i sznurkiem z każdej strony i pozostawimy do całkowitego wyschnięcia. Zwykle po 24 godzinach od wykonania, drapak dla kota jest gotowy do użytku. Warto zastanowić się samodzielnie jak zrobić drapak dla kota, a tym samym zaoszczędzić na domowym budżecie. Profesjonalne drapaki dostępne w sklepach zoologicznych to wydatek zaczynający się od 100 złotych w górę.

Poznaj sposoby, jak rozjaśnić wąski korytarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.