Co zrobić po zalaniu się laptopa?

0
216

Pomimo, że już od najmłodszych lat uczono nas, aby w pobliżu urządzeń elektronicznych, a szczególnie laptopa, nie przynosić żadnych napojów, to i tak większość z nas pije kawę, herbatę lub sok, podczas wykonywania czynności na komputerze. O ile w taki sposób postępują osoby odpowiedzialne, które zwracają uwagę na to, żeby nie przewrócić kubka, nie ma niczego w tym złego. Jednakże jeśli mamy tendencje do częstego rozkojarzenia się, powinniśmy w podobny sposób nie postępować. W przypadku kiedy już dojdzie do tego przykrego incydentu, najważniejsze jest szybkie działanie i chłodna głowa. 

Co zrobić, jeśli doszło do zalania komputera?

W tym przypadku najbardziej istotne jest kilkanaście pierwszych sekund. Jeśli przegapimy ten okres, narażamy się na coraz poważniejsze straty materialne. Kiedy już dojdzie do rozlania napoju na laptop, musimy reagować szybko i sprawnie. Przede wszystkim konieczne jest odłączenie wszelkiego zasilania i wyłączenie urządzenia. Chodzi tu nie tylko o wyjęcie wtyczki z gniazda ładowania, ale także o wyjęcie baterii. Warto wiedzieć, że samo odłączenie ładowarki nie pozbawia komputera źródła prądu, gdyż ten dostarczany jest również właśnie za pomocą akumulatora. Od tego w jakim czasie się z tym uwiniemy zależy na jakie straty pieniężne będziemy narażeni. Oczywiście składa się na to także wiele innych czynników, chociażby ilość rozlanego napoju, miejsce na które został rozlany sok, czy napój był słodzony, a także czy nasze urządzenie było odpowiednio szczelne i odporne na tego typu incydenty. Co ciekawe słodzona herbata albo kawa może doprowadzić do uszkodzeń nawet kilka miesięcy po incydencie, ze względu na cukier, który może doprowadzić do korozji podzespołów. Kolejne działania po zalaniu powinny mieć na celu dokładne wysuszenie sprzętu. Dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników zaleca się rozkręcenie, a także wyczyszczenie obudowy. W tym celu możemy przepłukać zalane miejsca wodą destylowaną lub spirytusem.

Klawiatura – najczęstsza usterka po zalaniu

Z reguły jeśli odpowiednio zareagujemy, najczęściej dochodzi do tylko do uszkodzenia klawiatury. Jednak tym nie powinniśmy się martwić. Przykładowo laptopy Dell mają wymienną klawiaturę, którą bez problemu możemy zakpić. Ich cena jest dość niska, natomiast egzemplarze znajdziemy prawie do każdego modelu laptopa. Niczym nie różnią się od poprzednich, działają równie dobrze. Tak więc jeśli tylko klawiatura do laptopa Dell uległa uszkodzenia mamy mnóstwo szczęścia, nowe są łatwo dostępne, jednakże mamy nauczkę i ostrzeżenie, żeby uważać na tego typu incydenty w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here