MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Dom

Czy istnieje uniwersalna grubość i szerokość blatów kuchennych?

Prawidłowo wykonane blaty mają ogromny wpływ na komfort pracy w kuchni, a także finalny wygląd mebli. Okazuje się, że wybór parametrów takich jak szerokość czy grubość nie jest tylko kwestią indywidualnych upodobań inwestora. Od nich zależy m.in. jak wytrzymały będzie element i jak przebiegnie instalacja zlewozmywaka czy płyty grzewczej. Dowiedz się więcej o blatach kuchennych.

Wiele parametrów w przypadku mebli kuchennych można zdefiniować indywidualnie. O ile liczba, rodzaje szafek, ich rozmieszczenie czy kolory frontów wybierane są zgodnie z gustem kupującego, o tyle szerokość i grubość blatów powinna mieścić się w pewnych przedziałach. To wpływa na funkcjonalność, ale też estetykę wnętrza.

Typy i grubości blatów kuchennych

W zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest blat kuchenny, ma on określoną grubość. Najcieńsze są wersje wykonane z płyt wiórowych (zazwyczaj mają mniej niż 1 cm). W przeciwieństwie do nich blaty drewniane czy kamienne mogą osiągać grubość 4, a nawet 6 razy większą! Modele kompozytowe mają jednak znacznie lepszą trwałość, są odporne na zarysowania, a w wielu przypadkach łączone bezspoinowo. Wyglądają estetycznie, a utrzymanie ich w czystości nie sprawia większych trudności.

Optymalna szerokość blatu kuchennego

Przyjęło się, że szerokość blatu kuchennego powinna wynosić przynajmniej 60 cm. Jest to związane z wygodą użytkowania, ale też umożliwia estetyczną zabudowę sprzętów AGD wraz ze znajdującymi się z tyłu rurami lub przyłączami elektrycznymi. Na indywidualne zamówienie producenci wykonują też blaty o szerokości 80, a nawet 120 cm.

blat kuchenny
Close up portrait of female hands slicing vegetables on a cutting board on a kitchen

Wysokość blatów kuchennych

Jest jeszcze jeden parametr, który należy uwzględnić, zamawiając zabudowę kuchenną. Wysokość blatów powinna wiązać się bezpośrednio ze wzrostem użytkowników. Zazwyczaj umieszcza się je na poziomie 85 do 90 cm (wliczając w to grubość blatu). Inne wartości można przyjąć celowo, np. projektując wyspę kuchenną, barek oddzielający kuchnię od salonu czy strefę roboczą.

W wielu sklepach rozmiary blatów są z góry narzucone. Oferuję one możliwość docinania blatów na długość, ale zazwyczaj sprzedają takie o szerokości 60 cm i grubości około 4 cm. Ergonomiczne i nowoczesne szafki kuchenne z solidnymi blatami można znaleźć na marketmeblowy.pl/meble-kuchenne/szafki-kuchenne

Jeżeli planujesz wykonanie bardziej nietypowego projektu, możesz zdecydować się na zamówienie innego produktu na wymiar. Przy tym zdecydujesz o materiale kompozytowym, z którego zostanie on wykonany. Obecnie najpopularniejszy jest kamień, drewno (w tym bambus, dąb, buk) oraz elementy wykonane z tworzyw sztucznych (np. laminowanych płyt wiórowych czy postforming).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.