Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Pole kwiatów

Jakie rośliny ogrodowe wieloletnie wybrać?

Data publikacji 21 lutego, 2023

Każdy ogrodnik czy posiadacz działki marzy o pięknie wyglądający, kwiecistym ogrodzie. Jeszcze lepiej gdyby zasiane w nim rośliny służyły nam długie lata. Wielu zatem ucieszy informacja, że istnieją rośliny i kwiaty, które są w stanie dożyć nawet kilkunastu jeśli nie kilkudziesięciu lat i to bez względu na warunki pogodowe. Wymagają one oczywiście odpowiedniej opieki, jednak odwdzięczają się za nią wspaniałym wyglądem. W poniższym artykule przybliżymy najczęściej wybierane gatunki oraz ich specyfikę.

Liliowce

Gdybyś zapytał doświadczonego ogrodnika nazwałby liliowce niezniszczalnymi. Nie powiedziałby tak bez powodu. Nie mają one specjalnych wymagań względem gleby czy poziomu nasłonecznienia, co ciekawe są w stanie wytrzymać również susze. Istnieje wiele gatunków liliowców o różnych kolorach, kształtach czy bujności kwiatów. Rośliny te mają nowe kwiaty niemalże każdego dnia, w połączeniu z ich długowiecznością czyni je to rośliną niemalże niezniszczalną. Jednak w przypadku dłuższej hodowli od czasu do czasu należy dokonać podziału ich kęp – optymalnie co dwa, trzy lata. Jeśli chodzi o pielęgnacje liliowców to ze względu na ich “niezniszczalność” wystarczą podstawowe operacje tj. podlewanie, pielenie i zapewnienie odpowiedniego nawozu.

Rośliny ogrodowe wieloletnie – byliny

Byliny to jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy gatunek roślin wieloletnich. Nie tylko ich pielęgnacja jest stosunkowo prosta to na dodatek ich kwiaty są niezwykle piękne. Ponownie może nas tu zaskoczyć różnorodność gatunków.. Będziesz w stanie niemalże dowolnie dobrać kolor czy wygląd kwiatostanu. Do zabiegów w kolejności występowania należą obłożenie rośliny liśćmi zimą, przycięcie starych lub przemarzniętych pędów wiosną, odpowiednio dobrana do gatunku rośliny pielęgnacja latem i ponowne przycięcie jesienią. Generalnie należy rośliny podlewać, nawozić oraz pielić. Jednak ponad to trzeba o nie odpowiednio zadbać. Niektóre gatunki bylin rozrastają się ponad miarę co w połączeniu z dużą ilością pąków powoduje spadek stabilności rośliny. By tego uniknąć należy na bieżąco przycinać zbyt długie tyczki.

Piwonie

Piwonie są niezwykle popularnym gatunkiem kwiatów. Zawdzięczają to nie tylko swojemu wyglądowi, ale również stosunkowo małymi wymaganiami. Przestrzegając odpowiednich zasad pielęgnacji i opieki możesz sobie zapewnić wspaniale wyglądające kwiaty, które mogą przetrwać nawet do piętnastu lat. Zaczynając od podstaw, piwonie preferują nasłonecznione miejsca z wilgotną lecz nie mokrą glebą. Po za tym piwonia może rosnąć niemalże w dowolnej ziemi jednak jak każda inna roślina preferuje żyzne gleby. Roślina ta nie wymaga również obfitego podlewania poza okresami suszy. Należy również pamiętać, że nie powinno podlewać się jej liści ponieważ są one niezwykle podatne na gnicie. 

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?