MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Wnętrza

Plisy – wady i zalety

Rolety materiałowe to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sposobów na to, aby zasłonić skutecznie okno. Jak się jednak okazuje, ostatnim czasy równie popularnym rozwiązaniem są plisy. Czym się one charakteryzują, a także jakie są ich konkretnie wady oraz zalety?

Plisy charakterystyka

Żeby móc poznać, jakie są wady oraz zalety plis, najpierw trzeba dokładnie dowiedzieć się, czym tak naprawdę one są i jakie są ich cechy charakterystyczne.

Plisowane rolety to konstrukcja, która przypomina swoim wyglądem nieco harmonijkę. Mogą to być typowe rolety w prowadnicach, lub też modele wolnowiszące. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest fakt, że można w dowolny sposób poruszać materiałem plis w określonym miejscu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaciemnić nimi jedynie przestrzeń na wysokości pasa na dole okna, czy też na jego górze, podczas gdy pozostałe miejsca pozostaną odsłonięte. Jakie są oprócz tego konkretnie wady oraz zalety stosowania takiego rozwiązania w swoim własnym oknie? Co daje, a także, z jakimi wadami wiąże się stosowanie plis?

Zalety oraz wady plis okiennych

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą płynącą ze stosowania takiego rozwiązania, jest niezwykła prostota montażu, a także użytkowania. Nie trzeba na oknie wykonywać żadnych poważniejszych prac, typu wiercenia czy też przybijania, aby zamocować takie rozwiązanie. Co więcej, do jego obsługi wymagane jest tylko poruszanie sznurkiem, dzięki któremu w odpowiedni sposób można ustawić daną roletę.

Innego typu bardzo ważną zaletą jest fakt, że plisy te wykonane są z naprawdę wielu różnych rodzajów materiałów. Oznacza to, że bez trudu można na rynku znaleźć rolety zaciemniające, które przydadzą się szczególnie w pomieszczeniach o dużej ekspozycji słonecznej, a także specjalne rolety dzień i noc, które doskonale sprawdzą się o każdej porze dnia.

Czy takie rozwiązanie posiada jakieś wady? Niestety nie ma rzeczy idealnych, tak więc trzeba koniecznie mieć na uwadze to, że również i plisy pewne wady posiadają. Przede wszystkim największą z nich jest to, że harmonijkowa konstrukcja prędzej czy później dozna uszkodzenia w postaci rozciągnięcia. Jest to cecha charakterystyczna samej harmonijki, więc nie da się w tym wypadku nic zaradzić. Innego typu dużą wadą jest fakt, że materiał, z którego są one wykonane, jest bardzo delikatny i wrażliwy na wilgoć. Wykluczone jest zatem stosowanie plis w przypadku pomieszczeń cechujących się wysoką wilgotnością, ponieważ bardzo szybko mogłoby to doprowadzić całą konstrukcję do stanu zupełnej ruiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *