MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Instalacje
Dom

Instalacje, które warto zamontować w nowoczesnym domu

Wraz z rozwojem technologiii zmienia się niemal wszystko. Podobnemu procesowi ulega również wyposażenie naszych domów. Dziś nikogo już nie dziwi nowoczesny sprzęt audio czy wideo, wszechobecne komputery i routery, które odpowiadają za przesyłanie sygnału Wi-Fi – musi być przecież dobrze odbierany w całym domu. Ale nowoczesnych instalacji w domu może być znacznie więcej. Należą do nich rozwiązania pozwalająca na produkowanie własnej energii, systemy związane ze sprzątaniem i ogrzewaniem, ale także nowoczesne wentylacje. Poznań czy Warszawa, nowoczesne trendy wkraczają do naszych domów coraz odważniej. Które z nowoczesnych instalacji szczególnie warto w nich zamontować? Przedstawiamy kilka propozycji, które mogą odmienić sposób korzystania z domostwa lub pozwolić na realne oszczędności.

Nie wentylacja, a rekuperacja – Poznań, Gdańsk i inne miasta

Nie wszystkie nowoczesne rozwiązania da się zamontować w każdym domu. Do takich uniwersalnych opcji należą jednak rekuperatory, które znajdziesz na https://sklep.mtc.poznan.pl/category/rekuperatory. Rekuperacja wszędzie się sprawdzi. To rodzaj wentylacji mechanicznej, która w nowym budownictwie coraz częściej wypiera tradycyjną wentylację grawitacyjną.

Rekuperacja pozwala w efektywny sposób wentylować wszystkie pomieszczenia. Rekuperator rozprowadza świeże powietrze po całym budynku, możemy sterować natężeniem wentylacji. To jednak również oszczędności – rekuperacja odzyskuje bowiem ciepło ze zużytego powietrza i przekazuje je temu, które nawiewa do środka. Zimą pozwala to na oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu procent na ogrzewaniu, latem proces wspiera klimatyzację. Montaż rekuperacji jest możliwy w każdym momencie, najlepiej jednak zdecydować się na to jeszcze w czasie budowy domu.

Centralne odkurzanie – nowy wymiar porządków

To kolejny system, który warto zaplanować już w czasie budowy. Nie trzeba wtedy od razu kupować jednostki centralnej, ale dla przyszłej wygody warto poprowadzić w ścianach rury pod przyszłą instalację. Dzięki temu otworzymy sobie możliwość zakupu wydajnego i wygodnego odkurzacza. Z centralnym odkurzaniem nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza – wystarczy wyciągnąć ze skrytki w ścianie wąż i podłączyć go do jednego z kilku gniazd w domu. Zanieczyszczenia są usuwane szybciej i łatwiej, zewnętrzne zbiorniki na kurz wystarczy opróżnić kilka razy w roku. Odkurzacze centralne można znaleźć jedynie w specjalistycznych sklepach (jak np. https://sklep.mtc.poznan.pl/) zajmujących się tylko i wyłącznie sprzedażą tego typu systemów. 

Systemy alarmowe, czyli poprawa bezpieczeństwa

Każdy chce w domu czuć się bezpiecznie. W dzisiejszych czasach nie wystarczy jednak podwójny zamek w drzwiach. Inteligentny dom powinien być wyposażony w zaawansowany system alarmu i monitoringu. Dzięki temu, gdy na posesji pojawi się złodziej czy włamywacz,  system od razu wyśle sygnał do firmy ochroniarskiej, a cały wyczyn zostanie nagrany. Zamiast kraty w oknie dziś stawia się na nowoczesny alarm.

Inteligentny dom – oszczędności i wygoda

Prawdziwie nowoczesny dom powinien mieć centralę, która będzie nim zarządzać. System “inteligentny dom” to wsparcie dla każdego gospodarza, dzięki któremu będzie mógł mieszkać oszczędniej i zdecydowanie wygodniej. We współczesnych budynkach jest dziś bowiem coraz więcej systemów takich jak rekuperacja, centralnie sterowane ogrzewanie czy automatyczne gaszenie świateł. Wszystkimi takimi nowinkami dom może sterować “samodzielnie”, bez ingerencji gospodarza.

Dzięki specjalnemu systemowi dom zarządza oświetleniem, wyłącza ogrzewanie, kiedy nie jest to potrzebne, alarmuje o niedomkniętych oknach czy drzwiach, reaguje na obecność intruza. A nawet sam informuje serwisantów o awariach poszczególnych instalacji. To rozwiązanie, które jeszcze niedawno wydawało się dla wielu melodią dalekiej przyszłości, dziś jest dostępne już za kilka tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *