MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

Dom

Jak dobrze zaplanować remont domu lub mieszkania?

Remont domu czy mieszkania to niecodzienne wyzwanie, które zazwyczaj pochłania bardzo dużo naszego czasu, a także pieniędzy. Jednak dobrze zaplanowany i przeprowadzony remont może długofalowo i znacząco podnieść komfort naszego życia, a także być źródłem radości oraz satysfakcji. Jak zatem zaplanować remont? Co składa się na dobry plan remontu? Wszystkiego dowiesz się, czytając wpis poniżej!

Remont domu od ogółu do szczegółu

Na początek warto zastanowić się nad zakresem prac, które chcesz przeprowadzić. Czy remont Twojego domu będzie polegać jedynie na odświeżeniu wnętrza, czy planujesz przeprowadzić tzw. generalny remont, który będzie polegał m.in. na zmianie układu funkcjonalnego? Od typu i zakresu prac jakie będzie trzeba wykonać, powinien zależeć wybór ekipy remontowej, którą zatrudnisz.

Następną kwestią, którą warto rozważyć jest rodzaj i liczba prac jaką należy wykonać. Możesz zatrudnić ekipę, która w całości zajmie się generalnym remontem Twojego mieszkania lub znaleźć poszczególnych podwykonawców, którzy zdecydują się na realizację konkretnych prac.

Pierwsza opcja jest oczywiście wygodniejsza, jednak wymaga również większych nakładów finansowych. Jeżeli znasz się na wykonywaniu prac remontowych, część z nich możesz wykonać na własną rękę. Nawet jeżeli myślisz, że nie umiesz wykonywać takich prac, część z nich na pewno możesz zrobić samodzielnie. Usunięcie starych elementów wyposażenia, zerwanie tapet czy pomalowanie ścian to proste prace, które pozwolą Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Warto wtedy wyposażyć się w odpowiednie materiały, które pomogą Ci sprawnie i dokładnie przeprowadzić remont, a także usunąć wszelkie odpady. Do usunięcia odpadów możesz użyć np. worki Big Bag. To elastyczne kontenery, które są ekonomicznym i uniwersalnym sposobem na pozbycie się wszelkich odpadów, które na pewno będzie trzeba usunąć po remoncie.

Zaplanuj kolejność prac remontowych

Niezależnie od tego, czy planujesz gruntowny remont mieszkania, czy tylko chcesz je „odświeżyć” należy zaplanować harmonogram poszczególnych prac. Dzięki temu określisz mniej więcej długość remontu, a także możesz wcześniej przewidzieć pewne niedogodności. W międzyczasie warto poszukać dobrej ekipy remontowej lub potrzebnych wykonawców. Pamiętaj, że na usługi prawdziwych fachowców zawsze się czeka, dlatego warto zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem.

Prace remontowe należy zacząć od tych najbardziej inwazyjnych. Wyburzanie ścian, wstawianie nowych, wymiana okien? To właśnie te prace powinny być wykonywane w pierwszej kolejności. Następnie, jeżeli remont generalny uwzględnia również wymianę instalacji, właśnie nią powinnyśmy się zająć w następnym kroku. To dobry czas na takie prace jak wykonanie bruzd do podłączenia grzejników i wody lub ułożenie kabli elektrycznych, internetowych czy telewizyjnych. Na tym etapie warto również zadbać o centralne ogrzewanie czy ogrzewanie podłogowe.

Następnie warto zająć się ścianami, później można zabrać się za podłogę. Należy zająć się nią przed wstawieniem drzwi, ale już po przygotowaniu ścian, tak, aby po prostu jej nie zniszczyć oraz zachować w jak najlepszym stanie. Gdy ściany i podłogi będą już gotowe, należy zająć się montażem futryn, drzwi oraz listew przypodłogowych. Nadszedł również moment na montaż gniazdek elektrycznych, urządzeń sanitarnych, grzewczych, mebli w zabudowie czy sprzętów AGD.

Jak zaprojektować kosztorys?

Aby kosztorys miał jak najwięcej wspólnego z rzeczywistością, należy uwzględnić w nim jak najwięcej szczegółów. Powinny składać się na niego ilości oraz ceny poszczególnych materiałów wykończeniowych, mebli oraz urządzeń czy dodatków.

Podczas tworzenia kosztorysu warto posiłkować się na przykład kalkulatorem budowlanym, który pomoże Ci odpowiednio oszacować np. koszt nowej podłogi uwzględniając liczbę metrów kwadratowych. Dobrej jakości kalkulator uwzględnia między innymi koszt materiałów, chemii budowlanej, a nawet średni koszt robocizny.

Plan remontu – podsumowanie

Zastanawiasz się, o czym jeszcze warto pamiętać planując remont? Czy wiesz już, jak będziesz funkcjonować w trakcie remontu? Jeżeli decydujesz się na odnowienie tylko jednego pomieszczenia, nie powinno przysporzyć Ci to wielu problemów. Jednak jeśli w grę wchodzi generalny remont, sytuacja może się nieco skomplikować.

W takim wypadku warto wykończyć jak najszybciej chociaż jeden pokój. Niezależnie od tego, jaki remont planujesz, zawsze należy mieć również przygotowany niewielki zapas gotówki na wypadek nieprzewidzianych wydatków.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *