MagBud.com.pl

Dom, Budownictwo, Dekoracje

jak zrobić łapacz snów
Porady

Jak zrobić łapacz snów krok po kroku?

Kiedy pada hasło „łapacz snów”, w wyobraźni pojawia się najczęściej obraz sędziwej Indianki zaplatającej koraliki, przy akompaniamencie zaśpiewu szamana. I faktycznie, łapacze snów są dziś najbardziej rozpoznawalnym symbolem rdzennych Amerykanów i dla wielu z nich reprezentują część dumnej tradycji. Legendy z czasów, gdy po preriach wędrowały plemiona Siuksów i Odżibwejów, opowiadają o takich łapaczach zawieszanych na noc nad łóżkiem śpiącego. Miały one za zadanie łapanie złych snów w sieci, jednocześnie przepuszczając dobre sny przez otwór w środku. Gdy promienie słoneczne uderzały rano w łapacza snów, wszystkie złe sny wyparowywały. Zależnie od plemienia w różnych wersjach legendy pojawiała się kobieta-pająk tkająca łapacz czy pióra sowy, ptaka o magicznych właściwościach, wplecione w amulet. Niezależnie jednak od legend, łapacze snów stały się już częścią kultury w ujęciu powszechnym i choć dla niektórych są nadal symbolem jedności rdzennych Amerykanów, to dla innych są tylko pamiątkami turystycznymi, które są produkowane w Chinach.

Niezależnie od tego jaką rolę przypiszemy tej ozdobie, amuletu czy zwykłego gadżetu, to jej wykonanie jest bardzo fajnym pomysłem na kreatywne wykorzystanie czasu i klimatyczną aranżację przestrzeni, niekoniecznie nad łóżkiem. W tym wypadku naprawdę każdy może się zabawić w pana Adama Słodowego. Zatem, jak zrobić łapacz snów?

Jak zrobić łapacz snów? Potrzebne materiały

Niezależnie od tego jaki mamy pomysł na przygotowanie łapacza, potrzebne będą elementy nieodzowne przy procesie jego tworzenia. Szczęśliwie są one łatwo dostępne i w każdym domu powinny się znaleźć.

Przede wszystkim potrzebna będzie drewniana lub metalowa obręcz, która będzie stanowić szkielet całej konstrukcji. Giętki drucik, albo cienkie gałązki powinny być w tym wypadku w zupełności wystarczające. Oczywiście potrzebny będzie także dobry klej i nożyczki, oraz wszelkiego rodzaju piórka, koraliki lub wstążki. Last but not least, cienki ale trwały sznurek – to z niego zostanie wykonana plecionka, spajająca całą konstrukcję i stanowiąca podkład dla zawieszenia różnych elementów na łapaczu.

Jeżeli już przygotowaliśmy wszystkie materiały i przybory, możemy przejść do szczegółowej instrukcji jak zrobić łapacz snów.

Poznaj też sposoby, jak rozjaśnić wąski korytarz

Jak zrobić łapacz snów? Nasza propozycja wykonania

Oczywiście pomysły jak zrobić łapacz snów zależą tylko od naszej wyobraźni i kreatywności, jednak warto się tutaj pokusić o nakreślenie pewnego schematu, który może być modyfikowany w zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji.

W naszym przypadku, żeby było ciekawiej, szkielet naszej konstrukcji przygotujemy z gałązki wierzby lub winorośli. Wykonać z niej należy obręcz o dowolnej wielkości (zwykle około 20 centymetrów średnicy), a celem umocnienia i nadania bardziej rustykalnego wyglądu, można ją owinąć dodatkowo zamszem lub skórą. Obręcz następnie trzeba podzielić na kilka równych części na obwodzie.

Przystępujemy teraz do najważniejszej części czyli wypełnienia środka łapacza snów. W tym celu wykorzystamy wspomniany już wcześniej sznurek, który przytwierdzamy w miejscach podzielenia obręczy i przeplatamy z jednego końca na drugi – w miejscach łączeń robimy pętelki (na obręczy i w środku). Warto urozmaicić wygląd łapacza przez stosowanie różnych kolorów nitek.

Teraz już tylko pozostaje ozdobienie „indiańskiego amuletu”, przygotowanymi uprzednio koralikami, wstążkami i piórkami. Przymocować je należy klejem, aby cała konstrukcja była trwała.

Tak przygotowany łapacz snów nie tylko może odstraszać koszmary nad naszym łóżkiem, ale podarowany komuś w prezencie będzie dowodem troski o spokój ducha tej osoby.

Z czego i jak zrobić drapak dla kota?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.